Niso ne dovolj stari, ne dovolj zreli za e-skiro, pa se že vozijo z njim

“Uporaba e-skirojev brez razumevanja prometnih pravil in brez osnovne prometne vzgoje predstavlja veliko tveganje,” opozarjajo v Zavodu Varna pot.
V Zavodu varna pot opažajo pozitiven premik v zavedanju staršev glede pomena varnega vključevanja otrok v promet: “Vedno več staršev razume, da je prometna vzgoja proces, ki se začne doma z zgledom, doslednostjo in pogovorom.”
Kljub temu pa se po njihovih izkušnjah še vedno dogaja, “da v vsakodnevni naglici pozabimo, kako pomembno je, da otroka ne le fizično zaščitimo, temveč ga tudi naučimo varnega vedenja.”
“Velikokrat prehitro prevzamemo vse naloge zase in otroka pripeljemo do vrat, ne da bi mu dali priložnost, da sam prehodi pot, jo razume in obvlada,” opisujejo in dodajajo, da mu s tem odvzamemo dragoceno izkušnjo učenja in odgovornosti.

Starši, ne popuščajte pri čeladi
Kot opažajo pri Zavodu Varna pot, smo starši v Sloveniji vestni pri uporabi otroških sedežev in varnostnih pasov, veliko staršev se tudi trudi, da so otroci na poti v vrtec ali šolo pod nadzorom, bodisi peš bodisi z avtomobilom.
“Manj dosledni pa smo pri vztrajanju pri uporabi zaščitne čelade, zlasti pri kolesarjenju, vožnji s skiroji in drugimi mikromobilnostnimi sredstvi. Pogosto popustimo, ker se nam zdi, da gre samo za “krog okoli hiše”, vendar prav v takšnih trenutkih najpogosteje pride do poškodb,” opozarjajo.
Zelo pereča težava je po njihovih ugotovitvah tudi naraščajoče število otrok, ki uporabljajo električne skiroje, kljub temu da še niso dovolj stari, zreli ali vešči za varno uporabo: “Uporaba e-skirojev brez razumevanja prometnih pravil in brez osnovne prometne vzgoje predstavlja veliko tveganje. Tu bo potrebno še veliko skupnega dela: več nadzora, več vzgoje in predvsem več zgleda s strani odraslih.”
Ne izbirajte le po videzu in ceni
Zavod Varna pot in Baby Center sta na Žurnalovem festivalu za ljubitelje živali, organizirala pravo prometno točko s poligonom, učno točko za otroke in skrbnike, ambasadorka Zavoda je o varnosti otrok v prometu spregovorila tudi na odru. Na dogodku so bili seveda otrokom najbolj všeč skiroji in poganjalčki, ki so jih lahko preizkusili.

“Dogodki, na katerih smo v neposrednem stiku z družinami, imajo izjemno vrednost, saj lahko na sproščen način vzpostavimo zaupen odnos, ponudimo konkretne nasvete in odgovorimo na vprašanja, ki jih starši sicer ne bi zastavili,” so pojasnili.
“Ambasadorji so pogosto tudi starši, prostovoljci ali posamezniki z osebnimi izkušnjami, zato znajo nagovoriti ljudi s toplino, empatijo in verodostojnostjo,” pravijo in dodajajo, da vidijo sodelovanje z Baby Centrom kot izjemno priložnost, da že v najzgodnejšem obdobju dosežejo starše in skrbnike, torej tiste posameznike, ki oblikujejo prometne navade prihodnjih generacij.
“Naše sodelovanje prav tako nudi priložnost za ozaveščanje o pomenu kakovostne opreme za otroke, od varnostnih sedežev, čelad pa vse do prvih koles in skirojev. Ključno je, da ne izbiramo le po videzu ali ceni, temveč predvsem po varnostnih standardih in primernosti za otrokovo starost in razvoj,” poudarjajo.

V sodelovanju z Baby Centrom lahko tako staršem ponudijo preverjene in kakovostne rešitve, ki niso le dostopne, ampak tudi strokovno podprte: “S tem skupaj ustvarjamo varnejše pogoje za najmlajše udeležence v prometu, skupaj gradimo kulturo odgovornega vključevanja otrok v promet in opozarjamo, da varnost ni stvar enkratnega pogovora, temveč življenjski slog.”