Japonska metoda uspavanja: Dojenček naj bi zaspal v točno 13 minutah
Znanstveniki predlagajo način uspavanja novorojenčka, ki ne zahteva nobenih zapletenih dejanj, in hkrati pojasnjujejo, zakaj je učinkovit.
Študija, objavljena v Current Biology, predstavlja metodo za pomiritev jokajočih dojenčkov, ki zaspijo in spijo tudi, ko jih položite v njihovo posteljico.
Metoda “hodi in sedi”
Metoda, ki jo lahko uporabite tako pri umirjanju dojenčka kot pri uspavanju, je presenetljivo preprosta in je sestavljena iz le treh preprostih korakov.
1. Držite jokajočega dojenčka v naročju, hodite z njim pet minut, da ga pomirite.
2. Ko dojenček zaspi v vašem naročju, se usedite in spečega dojenčka držite še pet do osem minut.
3. Otroka položite v posteljico.
Kaj je skrivnost?
Navdih za prvi korak te metode uspavanja, namreč nošenje dojenčka, prihaja iz narave. Predstavljajte si mamo levinjo, ki nosi svojega otroka v gobcu. Tako imenovani transportni odziv, ki je pomirjujoč. Ta transportni odziv se pojavi pri mnogih sesalcih.
Znanstvenica Kumi Kuroda in njeni sodelavci v centru RIKEN na Japonskem so želeli ugotoviti, ali je mogoče enak odziv doseči pri človeških dojenčkih. Opazovali so 21 dojenčkov, starih od enega do sedmih mesecev. Primerjali so njihovo vedenje, gibanje in srčni utrip kot odziv na štiri različne scenarije: držanje s strani sedečih mater, držanje s strani mater, ki hodijo, dajanje v “gibajočo se” posteljico (tj. gugalno zibelko ali voziček) in položitev v posteljico. Rezultati so pokazali, da je najbolj učinkovit in dosleden način za pomiritev jokajočih dojenčkov tako, da matere hodijo ali premikajo posteljice. Ugotovili so tudi, da se jokajoči dojenčki najbolje umirijo in zaspijo, ko jih nekdo sprehaja 5 minut.
Naslednji korak je bil, da jih položimo v posteljico. Speči dojenčki so spali še naprej, če so jih matere pet do osem minut držale v sedečem položaju, preden so jih dale v posteljice. Če bi jih odložili, preden bi poteklo pet minut, bi se dojenčki zbudili in jokali. Čeprav so znanstveniki preizkušali različne položaje in hitrosti polaganja dojenčka v posteljico, so ugotovili, da ima zadovoljiv učinek le držanje dojenčka v naročju, medtem ko je mamica v sedečem položaju.
Ko ustaljena rutina ne pomaga
Pomembno je omeniti, da so bili med raziskavo opazovani le dojenčki z materami, očetje ali stari starši niso bili vključeni. Prav tako je raziskava zajela le 21 anketirancev. Poleg tega so znanstveniki poudarili, da predlagana metoda uspavanja ni mišljena kot dolgoročna strategija za uspavanje dojenčka, temveč ga pomiri v situacijah, ko ustaljena rutina uspavanja dojenčka ne pomaga.