Otroci, mlajši od osem let, naj se tej pijači izogibajo

Dveletna deklica in štiriletni deček sta pristala v bolnišnici, potem ko sta popila to pijačo.
Otroci bi se morali do svojega najmanj osmega leta starosti popolnoma izogibati ledeni pijači “slushi”, ki vsebuje glicerol. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko zaradi glicerola, ki ga vsebuje omenjena ledena pijača, otrokom postane zelo slabo.
Živahno obarvane pijače so namenjene otrokom, vendar jih večina namesto sladkorja vsebuje naravno sladilo glicerol, ki preprečuje, da bi zamrznile v trdno maso. Agencija za varnost hrane (FSA) ima v smernicah zapisano, da se morajo mlajši od pet let izogibati tem pijačam, mlajši od 11 let pa ne smejo spiti več kot ene. Pijača namreč vsebuje glicerol, kar lahko privede do zastrupitve z glicerolom. To lahko povzroči hipoglikemijo (nizko raven sladkorja v krvi) in izgubo zavesti, če majhen otrok prehitro spije sladko pijačo.
Dveletna Arla in štiriletni Albie sta končala v bolnišnici, potem ko sta popila ledeno pijačo.
Otroci morali na urgenco
Raziskovalci so proučili primere 21 otrok, starih od dve do sedem let, v Združenem kraljestvu in na Irskem. V vseh primerih so otroci potrebovali nujno pomoč kmalu po tem, ko so popili ledeno pijačo. Vsi otroci v študiji, objavljeni v reviji Archives of Disease in Childhood, so potrebovali zdravljenje na urgenci. Gre za primere, do katerih je prišlo med letoma 2018 in 2024.
Zdravniki so povedali, da so imeli “sindrom zastrupitve z glicerolom“. Večina jih je izgubila zavest, kazali pa so tudi znake nizke ravni sladkorja in visoke kislosti v krvi. Štirje so potrebovali slikanje možganov. Eden je doživel napad. Vsi otroci so okrevali in bili odpuščeni iz bolnišnice z nasvetom, naj se izogibajo pijačam s sladko pijačo.

Starši niso bili seznanjeni
Glavna avtorica študije profesorica Ellen Crushell iz Dublina je opozorila, da je 21 primerov, ki so jih obravnavali v študiji, lahko “vrh ledene gore“. Poudarila pa je, da na tisoče otrok po vsem svetu vsak dan pije napitke, a nimajo negativnih posledic.
Dodala je, da bi lahko obstajala “blažja skupina“, ki ne bi potrebovala bolnišničnega zdravljenja, vendar bi vseeno trpela zaradi simptomov, kot sta “slabost in bruhanje“.
“Ocena varnega odmerka ni enostavna”
Pediatri, ki so sodelovali pri študiji – vsi so delali v Združenem kraljestvu in na Irskem – pravijo, da starši težko ugotovijo, koliko glicerola vsebujejo sladke ledene pijače. Starši si tudi težko razlagajo priporočila, ki temeljijo na otrokovi telesni teži. Poleg tega lahko na neželene učinke vpliva tudi to, kako hitro se ledena pijača popije in ali se zaužije ob obroku ali po vadbi. “Ocena varnega odmerka zato ni enostavna,” pravijo raziskovalci, ki namesto tega priporočajo spremembo nasvetov na podlagi otrokove starosti.
Dr. Sally Anne Wilson, predsednica odbora za varnejšo oskrbo pri Kraljevem kolegiju za urgentno medicino, je za BBC Breakfast povedala: “Kot starš želite sprejemati razumne odločitve o tem, kaj kupujete svojemu otroku. Če se ne zavedate, da je v napitku glicerol in kaj ta lahko povzroči, potem ne boste imeli nobenih pomislekov pri nakupu omenjenega napitka.“
Dr. Wilson je dejala, da je nasvete o pijačah glede na starost težko oblikovati, saj se teža otrok razlikuje. “Vsekakor obstaja argument” za zvišanje najnižje starosti, saj bi to rešilo to težavo.
Študija navaja, da je eden od razlogov za nedavno povečanje števila obolelih otrok morda nižja vsebnost sladkorja v napitkih slushie, kar je privlačno za starše. V državah brez davka na sladkor vsebujejo veliko več glukoze in pogosto sploh ne vsebujejo glicerola, pravijo avtorji.
Starši se morajo zavedati tveganj
Rebecca Sudworth, direktorica za politiko pri Agenciji za prehranske standarde, je dejala, da agencija “skrbno” preučuje ugotovitve pregleda. “Še naprej močno spodbujamo starše, naj upoštevajo [naše] nasvete, po katerih se pijač slushi ne sme dajati otrokom, mlajšim od štirih let. Tudi trgovcem na drobno svetujemo, da starše v celoti seznanijo s temi navodili.“
“Čeprav so simptomi zastrupitve z glicerolom običajno blagi, je pomembno, da se starši zavedajo tveganj – zlasti pri večjem uživanju,” dodajajo v FSA.