Na urgenci zaradi kofeina dvakrat več otrok
Iz Združenih držav Ameriko poročajo o velikem porastu primerov, ko otroci zaužijejo preveč kofeina in poiščejo zdravniško pomoč. Težave so povezane s pogostim pitjem energijskih pijač, ki vsebujejo velike količine kofeina.
Število otrok, ki pridejo v urgentno ambulanto zaradi predoziranja s kofeinom, je drastično naraslo. Od leta 2017 se je število otrok, starih med 11 in 14 let, ki so pristali v urgentni ambulanti zaradi prevelikih odmerkov, več kot podvojilo.
Skoraj podvojeno je tudi število starejših mladostnikov, ki so zaradi pretiravanja s kofeinom prišli na urgenco. Podatke je razkrilo novo poročilo organizacije Epic Research, ki analizira in objavlja podatke o različnih vidikih zdravja. V poročilu ugotavljajo, da so obiski urgentnih ambulant pogostejši med fanti kot dekleti.
Zanje smrtno nevarne, a povsem dostopne
Strokovnjaki so ogorčeni, da lahko otroci v trgovini brez težav kupujejo energijske pijače, čeprav so lahko zanje smrtno nevarne.
“Kljub številnim opozorilom o stranskih učinkih mladostniki še vedno uživajo pijače s kofeinom. Večina ljudi ne razume, da nekatere povsem dostopne energijske pijače v eni sami pločevinki vsebujejo ogromne količine kofeina. Vsak mladostnik lahko vstopi v trgovino in kupi eno,” je za revijo Pediatrics Today pojasnil pediater Alok Patel iz bolnišnice v Stanfordu.
Spremenjen srčni ritem ni hec
Kaj se zgodi, ko zaužijemo preveč kofeina? Simptomi predoziranja s kofeinom vključujejo tesnobo, hitrejše bitje srca, preveč kofeina lahko vodi tudi do spremenjenega ritma srčnega utripa, v hujših primerih lahko nastopi celo smrt. Zdravniki opozarjajo tudi na težave s spancem, kar mladostnikom povzroča težave s koncentracijo v šoli.
Ameriška akademija za pediatrijo priporoča, da mladostniki ne zaužijejo več kot skodelico kave na dan. Raziskovalci predlagajo staršem, naj s svojimi otroki vzpostavijo rutino, ki spodbuja kakovosten spanec, da se mladostniki ne bi zanašali na kofeinske napitke za dodatno energijo. Zdravniki prav tako svetujejo, da se vedno preveri vsebnost kofeina, navedena na etiketi pijače, ali pa se to informacijo poišče na spletu, preden se mladostnikom dovoli uživanje novih pijač.
Največ energijskih pijač popijejo mladi
Na velika zdravstvena tveganja povezana s pitjem energijskih pijač že dolgo opozarjajo tudi slovenski strokovnjaki. Inštitut za nutricionistiko skupaj z Ministrstvom za zdravje, zdravstveno, prehransko in športno stroko, ob podpori nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z zdravjem mladih, že dolgo opozarja, da energijske pijače niso primerna pijača za otroke in mladostnike: “Največ jih popijejo prav mladi. Zaskrbljujoče je, da imajo nekateri otroci do njih dostop tudi v domačem hladilniku in da jih pijejo z vednostjo staršev.”
Raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC, 2018) je pokazala, da energijske pijače pije več kot tretjina mladostnikov, od tega vsak šesti 11-letnik in vsak drugi 15-letnik. Po ocenah naj bi slovenski mladostnik v povprečju popil 2,5 litra energijskih pijač mesečno, kar Slovenijo uvršča v evropsko povprečje, vendar se starostna meja uživanja energijskih pijač znižuje. Raziskava Zveze potrošnikov Slovenije (2021) med ljubljanskimi osnovnošolci je pokazala, da jim energijske pijače ponudijo celo starši sami, misleč, da gre za eno izmed brezalkoholnih pijač.
“Vnos čezmernih količin kofeina, povezan s pitjem energijskih pijač, lahko kratkoročno vodi v spremenjen ritem bitja srca, višji krvni tlak, razburjenost, nervozo, tesnobo, glavobole, dehidracijo, bolečine v trebuhu, dolgoročno pa v povečano izločanje stresnih hormonov in težave s spancem. Zaradi dodanega sladkorja so slednje povezane tudi s tveganjem za prekomerno telesno maso, nastankom sladkorne bolezni tipa 2 in propadanjem zob. Vplivajo na delovanje živčnega sistema, srca in ožilja, prebavnega sistema in mišic,” še opozarjajo na portalu Prehrana.si.