fbpx
Najstniki

Starši: kaj storiti ob nasilju med sošolci

Objavljeno: 26. februarja, 2024 Avtor: A. Š.
Nasilje med sošolci se je končalo z nesrečo - nesreča
Fotografije je simbolična. Foto: Profimedia

Če ne bi prišlo do nesreče, otroci ne bi bili nikoli ovadeni.

Karabinjerji iz Sant’Ilario d’Enza (Reggio Emilia) so poročali o štirih otrocih, ki so več mesecev napadali in ustrahovali 13-letnega sošolca.

Po poročanju italijanskih medijev naj bi ga žalili, tepli, vlekli za lase, vse skupaj je eskaliralo v nesrečo. Če se nesreča ne bi zgodila, se medvrstniško nasilje ne bi nikoli razkrilo.

Najstniki so bili krivi, da je sološolec padel s kolesa in se pri tem poškodoval. Četverico so karabinjerji ovadili tožilstvu za mladoletnike v Bologni zaradi sodelovanja pri hudih telesnih poškodbah, nasilju in nadlegovanju ali vznemirjanju ljudi.

Je vaš otrok žrtev nasilja?

“Nasilje nad otroki sicer najpogosteje povzročajo odrasli, toda različne oblike nasilja, ustrahovanja in izsiljevanja otroci doživljajo tudi od starejših vrstnikov, sošolcev … Prav ob teh dejanjih je otrok pogosto žrtev, ki jo težko prepoznamo. Pri ustrahovanju, izsiljevanju in nasilju lahko otrok doživi fizični napad, poškodbo, psihični pritisk, grožnjo, krajo ali poškodovanje osebne lastnine, šikaniranje, draženje, poniževanje, zmerjanje itd,” pojasnjujejo pri Slovenski Policiji. 

Opozarjajo, da sta strahovanje in nasilje resni težavi, ki ju ne smemo zanemarjati. Obe sta lahko in tudi morata biti ustavljeni! Ob tem dodajajo, da med tovrstno nasilje ne uvrščamo morebitnih neogrožujočih prepirov ali pretepov, ki so pogosti pri otrocih, saj so del naravnega pojava med razvojem otrok. Pomembno pa je pravočasno zaznavanje preseganja teh meja.

“Na to, da je vaš otrok morebiti ustrahovan, lahko pomislite, kadar se boji poti v šolo ali domov, nerad hodi v šolo, prosi, da ga spremljate v šolo, spreminja pot v šolo, šolski uspeh se mu slabša, domov prihaja s poškodovanimi osebnimi predmeti in obleko, zmanjkuje mu denarja, prihaja lačen (ker so mu vzeli denar za kosilo ali malico), z nerazložljivimi praskami in poškodbami, prosi za več denarja ali ga na skrivaj jemlje (da bi plačal ustrahovalcem), neprestano izgublja žepnino, zavrača pogovor o tem, kaj je narobe, daje nemogoča opravičila za pravkar navedene nove oblike obnašanja in dogovarjanja, doma je raztresen, odsoten, brez razloga joče, je neješč, morda začne močiti posteljo ali ima nočne more,” opisujejo. 

Nasilje med sošolci: kako mu pomagati

“Ko ugotovite, da je vaš otrok ustrahovan, bodite z njim in ga podpirajte,” svetujejo na Policiji: “Obljubite mu, da ga boste zaščitili in naredili vse, da boste ustavili to dogajanje. Starši lahko pomagate otroku. Poskušajte se pogovoriti z njim.”

Svetujejo, da poiščete tudi pomoč pri strokovnih službah in v šoli: “Upoštevajte, da je otrok navadno zelo prestrašen, saj se boji posledic prijave ustrahovalca. Naj ve, da je naj pomembnejše to, da vedno zaščiti samega sebe. Tudi svojo lastnino naj brani pred izsiljevalcem, tudi tistim iz vrste starejših vrstnikov, vendar le toliko, da ne bo poškodovan. Pomoč pred nasilneži naj poišče pri prijateljih, v šoli in seveda pri vas. Vedeti mora, da mu boste verjeli in pomagali.”

Predlagajo, da se z otroki pogovorite o policiji in kriminalistični službi. Povejte jim, da jim tudi policisti lahko pomagajo: “Tako bodo lažje poiskali našo pomoč. Nasilje bomo preprečevali in omejevali, če bomo delovali skupno ter nasilneže neprestano in vsi ustavljali. Ko spoznajo, da ni poti, lahko pričakujemo njihovo umikanje.”

TU najdete primerne kontakte za dodatno pomoč. 

Veliko pomembnih informacij o nasilju med vrstniki najdete TUKAJ.  

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net