Navijanje staršev ima lahko tudi negativne posledice
Podpora in navijanje staršev ob gledanju otroka, ki igra šport, lahko vpliva na to, kako igra. Pri tem bodite izjemno previdni, kako otroka spodbujate.
Veliko otrok trenira različne športe. Pri nekaterih traja nekaj časa, da najdejo šport, v katerem resnično uživajo. Ko pa ga, pa so mu po navadi predani kar nekaj časa. Njihovega športnega udejstvovanja pa ne bi bilo, če ne bi bilo staršev. Starši jih vozijo na treninge, pogosto tudi na tekme in so velikokrat prisotni na tribunah. Spodbuda s tribun je zelo pomembna. Vendar pa mora biti spodbudba prava. Čeprav so besede spodbude dobronamerne, pa je nedavna študija razkrila, da lahko to, kar otroci slišijo s tribun, močno vpliva na otrokovo uspešnost. A ne le na pozitiven način.
V nedavni avstralski študiji so raziskovalci anketirali 67 najstnikov, ki se ukvarjajo z moštvenimi športi in ki jih starši pogosto gledajo. Iskali so odgovore na vprašanja, kako vedenje staršev vpliva na otrokovo igro. V odgovorih so vprašani izpostavili tri zelo pomembne dejavnike, poroča portal Good to Know.
Pozitivne in negativne plati
Ena od pozitivnih plati spodbujanja staršev z roba igrišča se vidi, če je starš navijal za celotno ekipo in spodbujal vse člane. Otrok se posledično boljše obnaša do svojih soigralcev in nasprotnikov. Seveda pa velja tudi obratno. Če starš vpije neprimerne in negativne besede, se bo tudi otrok tako vedel do soigralcev. Posledično bo bolj agresiven in jezen.
Vedenje staršev vpliva tudi na to, koliko otrok uživa v športu in ali želi prenehati. Če je starš negativen in je njegova vzgoja slaba, bo otrok slej kot prej želel odnehati. Kljub vsemu pa lahko pozitivno starševsko vedenje na nekatere otroke vpliva negativno. Študija je pokazala, da se nekatere spodbudne besede morda zdijo koristne in vzpodbudne, lahko pa tudi izražajo nadzor. Izrazi, kot so daj, brcni, pazi na žogo, močneje, lahko vplivajo na otrokovo igro, saj pritisk staršev nakazuje, da je zmaga najpomembnejša. To pride do izraza zlasti, če starši kričijo in vpijejo pred drugimi starši in otroki, saj to spodkopava otrokovo zaupanje v lastne sposobnosti.
Zato raje dvakrat premislite, preden nekaj zakričite na tekmi. Namesto običajnih fraz razje uporabite vzpodbudne fraze, kot so bravo ali nadaljuj, in opazujte, kako vaš otrok cveti.