Ne vzgojiteljic, tega kadra primanjkuje v naših vrtcih

V nekaterih slovenskih vrtcih med drugim tudi zaradi pomanjkanja delovne sile pogosto prihaja do menjav vzgojiteljic. A večjo težavo jim predstavlja pomanjkanje tehničnega kadra.
Na naše uredništvo se je obrnila ena od mamic, ki ima vrtčevskega otroka. Kot je pojasnila, imajo v njenem vrtcu novo politiko, ki s seboj prinaša predvsem negativne posledice. “Pred leti so bile v našem vrtcu ves čas iste vzgojiteljice, nanje so se navadili tako otroci kot starši. Če pripeljemo otroka v vrtec zelo zgodaj zjutraj, ga oddamo v skupno sobo, kjer pa se vzgojiteljice menjajo,” je uvodoma povedala. “Pomembno je, da otroka oddamo vzgojiteljici, s katero je že seznanjen. To je včasih potekalo brez težav, saj so otroci poznali vse vzgojiteljice, tudi iz leta v leto. Zdaj pa se vzgojiteljice v naši enoti ves čas menjajo, iz celega vrtca sta ostali zgolj dve isti.“
V nadaljevanju je razložila, da septembra ob oddaji otroka v vrtec ta joka, saj v skupni sobi ne pozna nikogar. Obenem mamica zaznava tudi stisko pri samih vzgojiteljicah, saj slednje ne poznajo otrok, prav tako ne staršev. “Ne vem, zakaj morajo vsako leto menjati vzgojiteljice. Tudi same so dejale, da s tem niso zadovoljne.”
Obrnili smo se na več vrtcev po Sloveniji ter se pozanimali, kakšna situacija prevladuje pri njih. Velika večina redne menjave kadra ne prakticira, nekaj pa jih je izrazilo, da jim v enotah primanjkuje predvsem tehničnih delavcev.
Zaradi slabe plače ni tehničnega kadra
V Vrtcu Studenci – Maribor so pojasnili, da se pedagoški kader zamenja načeloma po nekaj letih skupnega dela v tandemu. Vseeno pa izpostavljajo, da ne obstaja pisano pravilo, na kakšno obdobje se menjave vzpostavljajo. Te se izvede glede na potrebe po spremembah.

“Za menjavo vedno obstaja razlog: želja zaposlenih, nekompatibilnost oseb v tandemu, potreba delodajalcev. Otroci nikoli nimajo težav s sprejemanjem novih oseb. Več težav v tem vidijo starši,” je razložila ravnateljica omenjenega vrtca, Olga Fekonja, dipl. vzgojiteljica pred. Otrok. Poudarila je, da zaposleni včasih dvomijo v odločitev ravnatelja, vendar se je do sedaj v njenem mandatu (od leta 2020) izkazalo, da so spremembe vedno dobrodošle. Dodala je, da se zaposleni po nekaj času dela v novi enoti oziroma oddelka zahvalijo za spremembo, saj se velikokrat niti ne zavedajo, da so jo potrebovali.
Izpostavila je tudi, da se morda zgodi le pri nekaj zaposlenih, da brez posebnega razloga ostanejo veliko let v isti enoti. “Tak delavec odlično funkcionira tam, kjer je. Ta način se mi ne zdi boljši. Delavci potrebujejo spremembe v tandemih in enotah, saj jim da to vedno nov zagon za pedagoško delo in izzive.“
Pomanjkanja pedagoških delavcev še ne zaznavajo
Fekonja je mnenja, da v Mariboru še ne zaznavajo pomanjkanje pedagoških delavcev. Do sedaj so namreč še vedno našli primerne kandidate, več težav pa imajo pri iskanju tehničnega kadra – čistilke, kuharji, hišniki, kuharski pomočniki – in pri iskanju računovodsko-administrativnem kadru – računovodja, knjigovodja, tajnik – “saj so res slabo plačani“.
Poudarila je, da se velikokrat na razpis pedagoškega kadra prijavijo kandidati brez strokovnega izpita. “Država bi morala poskrbeti za vse, ki dokončajo šolo, da se jim omogoči opravljanje pripravništva. Velikokrat so kandidati prepuščeni sami sebi in prosijo za brezplačno delo v vrtcu, da bi lahko opravili potrebne ure prakse za pristop k strokovnemu izpitu.“

V Vrtcu Ivana Glinška Maribor si prizadevajo za stabilnost strokovnih timov, saj so mnenja, da je kakovosten vzgojiteljski sistem za zagotavljanje varnega, spodbudnega in razvojno ustreznega okolja za otroke. Večina tandemov v vrtcu tako v zadnjih treh letih ostaja nespremenjena, spremembe pa se zgodijo le ob neizogibnih kadrovskih spremembah, kot so upokojitve, vrnitev strokovnih delavcev iz porodniškega dopusta ali drugega upravičenega razloga.
“Kot pedagoginja se zavedam, da kakovostno delujoč tandem omogoča optimalno razvojno podporo otrokom. Različni strokovni delavci prinašajo raznolike kompetence, kar omogoča bogat nabor pedagoških metod. Nekateri strokovni delavci so bolj specializirani za delo z najmlajšimi otroki, drugi pa odlično obvladujejo vzgojno-didaktične metode za starejše predšolske otroke,” je povedala ravnateljica vrtca Ester Mlaj, univ. dipl. ped.
Tudi v Vrtcu Trbovlje v zadnjih treh letih ni večjih sprememb z menjavo kadra med enotami. Po enotah so načeloma iste zaposlene, spremembe pa nastajajo zgolj pri daljših odsotnostih ter želenih menjavah.
Drugod opažajo pomanjkanje strokovnih delavcev
Za menjavo strokovnega kadra med enotami so se v zadnjih sedmih letih odločili le enkrat in takrat zamenjali vse strokovne delavce, je pojasnila ravnateljica vrtca Daša Bokal, mag. prof. inkl. ped. “Strokovni delavci so bili v istih enotah tudi po 20 let in so čutili pripadnost le eni enoti in ne vrtcu. Strokovni delavci se med seboj niso poznali. Otroci in starši niso imeli veliko težav, strokovni delavci pa veliko,” je dodala. Sama vidi smiselnost v premestitvah na vsake pet do 10 let.
“Vseh strokovnih delavcev (vzgojitelji, pomočniki vzgojiteljev vzgojitelji za zgodnjo obravnavo) in tehničnih delavcev (kuharji, pomočniki kuharjev, čistilci) zelo primanjkuje,” je izpostavila.
“Otroci so zelo prilagodljivi”
Gabrijela Kodre iz Vrtca Nova Gorica medtem zatrjuje, da so v enotah v večini isti zaposleni, menjajo se zgolj strokovni delavci, ki nadomeščajo porodniški in starševski dopust ter daljše bolniške odsotnosti.
Strokovne delavce menjajo predvsem glede na manjši vpis v posamezno enoto glede na šolski okoliš, potrdilo zdravnika medicine dela o zdravstvenih omejitvah ter na željo strokovnega delavca po menjavi.
Pri menjavah imajo otroci na samem začetku nekaj težav s prilagajanjem, opozarja Kodre. “Spremembe in prilagajanja so sestavni del našega vsakdana. Otroci so zelo prilagodljivi, saj se s spremembami srečajo večkrat: ko vstopijo v vrtec, ko prvič vstopijo v osnovno šolo, srednjo šolo in še velikokrat v življenju,” je utemeljila svojo razlago.
“Ker je zadnjih nekaj let vpis manjši, je posledično manj oddelkov, zato nam strokovnega kadra trenutno ne primanjkuje. Težavo smo imeli pri iskanju svetovalnega delavca in vzgojitelja za zgodnjo obravnavo,” je dodala za konec ter izpostavila, da imajo tako kot drugod velike težave pri iskanju tehničnega kadra.
ksenja.znidarsic@styria-media.si