Odpoved dihanja pri osemletniku, to je razlog
Pediater je povedal, da so takšni primeri najpogostejši med dojenčki in malčki.
Osemletnik iz Milana je imel res hude težave zaradi majhnega koščka svinčnika. Otrok je imel sprva težave zaradi močnega kašlja, v naslednjih tednih je imel vse hujše okužbe dihal. Na koncu je potreboval že podporo s kisikom, dokler ni moral v bolnišnico. Najprej na pediatrijo, nato na pediatrično intenzivno nego na Polikliniko v Milanu, kjer so končno odkrili vzrok njegovih težav.
Košček svinčnika, ki ga je po nesreči vdihnil mesec dni prej, mu je popolnoma zamašil desni glavni pljučni bronh. Otrok je moral prestati občutljivo operacijo, s katero so odstranili tujek, in je popolnoma okreval.
Takšni primeri niso redki
Takšni primeri niso redki, samo na Polikliniki v Milanu jih imajo več na leto. Med bolniki so najpogosteje otroci stari le nekaj mesecev in nekaj let, težave pa nastanejo z vdihavanjem majhnih predmetov, kot so kovanci, magneti, majhni deli igrač, slabo prežvečena hrana, pokrovčki za pisala in podobno.
“Tujki, ki pridejo v dihalne poti z vdihavanjem, so pomemben vzrok umrljivosti in obolevnosti otrok,” je pojasnila Giovanna Chidini, vodja oddelka za intenzivno nego otrok na milanski polikliniki. V tem primeru je vdihnjen predmet povzročil odpoved dihanja. Otrok je po posegu popolnoma okreval in ni več potreboval podpore s ‘kisikom’.
Kako ukrepati, če otrok vdihne tujek
Lahko pa se zgodi, da bo otrok vdihnil tujek in se bo z njim začel takoj dušiti. V tem primeru na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje svetujejo naslednje.
Če je otrok pri zavesti (kašlja, govori in diha brez večjih težav), ne posredujte in ga položite v udoben položaj. Potem pokličite zdravniško pomoč na telefonsko številko 112.
Če otroku grozi nezavest (ne more govoriti in kašljati ter pomodri), mu takoj nudite prvo pomoč:
1. Postavite se za otroka in ga objemite tako, da je vaša pest med njegovim popkom in konico prsnice!
2. Petkrat močno in hitro pritisnite navzad in navzgor!
3. Odstranite tujek, če je viden.
4. Če je tujek še v dihalnih poteh, ponovite postopek.
5. Če poskus odstranjevanja tujka ni uspešen in je otrok nezavesten, takoj začnite z umetnim dihanjem.
Če je otrok nezavesten (se ne odziva na trepljanje ali glasno nagovarjanje) in ne diha, nemudoma pričnite z umetnim dihanjem. Če je kdo v bližini, ga prosite, da pokliče zdravniško pomoč na telefonsko številko 112. V primeru, da ste sami, pa morate najprej izvajati umetno dihanje in, če je potrebno, zunanjo masažo srca vsaj 1 minuto. Potem šele pokličite zdravniško pomoč na telefonsko številko 112 in nadaljujte z oživljanjem.