Pediatrinja opozarja: “Videla sem že preveč nesreč”

Težko je pomisliti na vse in včasih se sploh ne zavedamo, da bi lahko bilo nekaj nevarno za dojenčke in otroke.
Ko se dojenčki začnejo plaziti in raziskovati okolico, mame in očetje poskušajo zavarovati dom in odstraniti vse, za kar menijo, da bi lahko predstavljalo nevarnost, privedlo do nesreče ali poškodbe.
Težko je pomisliti na vse, zato se včasih sploh ne zavedamo, da bi lahko bilo nekaj nevarno za otroke, Pediatrinja dr. Niky je na TikToku objavila video, v katerem je razkrila korake, ki jih izvaja doma za zaščito svojih malčkov. Pravi, da je kot pediatrinja videla že “dovolj nesreč”, zato nekatere stvari doma počne samodejno, da bi preprečila nesreče.
Lonci, ponve na kuhinjskih elementih
Pokazala je, kako pomembno je obrniti vse lonce, ponve in kozice na štedilniku, tako da ročaj ne štrli čez štedilnik, da otrok ne bi zgrabil in prevrnil (potencialno vročega) lonca.
Dr. Niky vedno odmakne vse skodelice ali krožnike od robov kuhinjskih delovnih površin in jih pusti na sredini, da jih otrok ne more doseči.
Pravilno rezanje hrane
Varnost otrok morate imeti v mislih tudi pri pripravi hrane. Eno živil, ob katerih mogoče niti ne pomislite na nevarnost zadušitve, so češnjevi paradižniki. Te je treba vedno narezati, ko jih ponudite otrokom, saj ta hrana predstavlja nevarnost zadušitve.
Nahrbtniki z zankami, vrvmi itd.
Verjetno si ne bi mislili, da bi nahrbtnik, ki se zapira z dolgo zanko ali vrvico, lahko predstavljal nevarnost. Vendar zdravnica opozarja, da si lahko radovedni malčki med igro to vrvico ovijejo okoli vratu in se zadušijo. “Žal je lahko že prepozno, ko se zaveš, da se nekaj dogaja,” dodaja.
Vse z okroglo baterijo
Dr. Niky svetuje, da vse, kar ima okroglo, tako imenovano gumbasto baterijo, hranite izven dosega otrok. Še posebej naprave, katerih pokrovi baterij niso pritrjeni z vijakom. “Če otrok, starejši od enega leta, pogoltne baterijo, mu dajte med in ga odpeljite na urgenco. Če je mlajši od enega leta, mu ne dajajte medu, ampak preprosto pojdite na urgenco,” je dejala pediatrinja.
Med lahko pomaga tako, da prekrije baterijo in prepreči, da bi alkalne snovi iz baterije zažgale in poškodovale tkiva. Vendar pa se medu ne sme dajati otrokom, mlajšim od enega leta, zaradi botulizma.
Jakne in puloverji, ki visijo na stolu
“Za otroke je res zabavno, ko lahko po nečem sežejo in potegnejo, v tem primeru pa se lahko stol zelo enostavno prevrne,” je opozorila.