fbpx
Aktualno

Pozor, otroški sedež dobil oceno “slab”

Objavljeno: 31. decembra, 2024 Avtor: B. P., STA
dojenček v otroškem sedežu v avtu
Pri izbiri otroškega sedeža morate upoštevati več dejavnikov. Foto: Profimedia

Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) je opravila test otroških sedežev. En sedež je ocenila kot slab. Pri nakupu bodite previdni.

Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) je v drugem delu letošnjega testa otroških varnostnih sedežev enega od 17 preizkušenih ocenila kot slabega, zato njegov nakup odsvetuje. Gre za sedež Graco Snuglite i-Size, pri katerem so ugotovili previsoko koncentracijo formaldehida, za katerega obstaja sum, da povzroča raka, so sporočili z AMZS.

Sedeže preskusijo v štirih glavnih kategorijah

V neodvisnem testu otroških sedežev, ki ga je AMZS opravil v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in organizacijami za varstvo potrošnikov, strokovnjaki sedeže temeljito preskusijo v štirih glavnih kategorijah. To so varnost, upravljanje, ergonomija in morebitna vsebnost škodljivih snovi.

Varnostne lastnosti preverijo s čelnim in bočnim preskusnim trkom, potekom pasov in stabilnostjo vgradnje v avto. Merilo upravljanja vključuje pripenjanje otroka, vgradnjo sedeža, primernost za različne velikosti otroka, jasnost navodil za uporabo in možnost čiščenja.

Pri merilu ergonomije strokovnjaki preverijo prostornost sedeža za otroka, prostor, ki ga sedež zavzema v avtu, položaj sedenja in udobje sedenja. V laboratoriju preverijo še vsebnost škodljivih snovi. To so sredstva proti gorenju, naftalin, ftalati in druge snovi, ki lahko škodijo zdravju otrok. Pri tem uporabijo merila, ki veljajo za igrače.

Precejšnje razlike v ocenah

Čeprav vsi sedeži, ki so naprodaj v trgovinah, ustrezajo zakonskim standardom, pa na naših testih, ki so strožji od veljavnih varnostnih standardov, pride do precejšnjih razlik v ocenah,” so povzeli besede odgovornega urednika AMZS Motorevije Blaža Poženela.

Poženel je izpostavil, da so rezultati najnovejšega testa otroških sedežev spodbudni, a da morajo biti kupci pri nakupu vseeno previdni. Od 17 preizkušenih sedežev jih je 12 dobilo skupno oceno dobro, štirje oceno zadovoljivo, en pa oceno slabo. “Britax Römerjev sedež baby-safe core z baby-safe core base osnovo, Cossatov sedež all in all ultra 360 rotate i-size in Joiejev sedež i-bold so imeli nekaj pomanjkljivosti pri čelnem preskusnem trku, sedež maxi-cosi rodifix M pa ima v prevlekah formaldehid v mejnih količinah,” je pojasnil Poženel.

Otrok v avtosedežu
Otroka raje slecite iz bunde in imetje v avtu odejo, s katero ga lahko pokrijete. Foto: Profimedia

Kaj upoštevati pri nakupu novega sedeža?

Na AMZS poudarjajo, da pri nakupu in uporabi otroških varnostnih sedežev ne velja upoštevati le rezultatov testov, temveč še nekaj drugih pravil. Priporočajo, da naj se na nakup novega sedeža odpravijo z otrokom in z avtom, v katerega bo sedež nameščen, od prodajalca pa naj zahtevajo natančna navodila in prikaz uporabe ter vgradnje sedeža v avto.

Sedež mora biti v avto nameščen tako, da stoji čvrsto in s čim manj premikanja. Opozarjajo, da imajo starejši avtomobili pogosto zaklep za varnostni pas z dolgim vodilom, zaradi česar namestitev ni dovolj stabilna. Ob nakupu je treba preveriti, ali je avtomobilski pas dovolj dolg, da se z njim pravilno pripne sedež. Če ni, je treba izbrati sedež z ločeno osnovo.

Na zvezi opozarjajo, da se pri jahačih z naslonjalom pogosto zgodi, da se ramenski del varnostnega pasu zatakne, ko se otrok nagne naprej oziroma se ne navije nazaj, ko se otrok zravna. “Če pride do tega, raje izberite sedež z drugačno geometrijo, primernejšo za vaš avto,” priporočajo. Ob pogostem premeščanju otroških sedežev svetujejo izbiro manjšega sedeža z manjšo maso.

Ne hitite z nakupom novega sedeža, ko otrok raste. Uporaba prevelikih sedežev glede na velikost otroka je lahko nevarna,” še opozarjajo.

Spomnili so tudi, da je treba dojenčke voziti s hrbtom obrnjenim v smeri vožnje, saj je tako tveganje za poškodbe ob nesreči manjše. Prevoz otroka v smeri vožnje je dovoljen šele od njegovega 15. meseca starosti. Pri dojenčkih je namreč glava nesorazmerno težka, vrat pa je zaradi pomanjkanja podpornih mišic še vedno zelo šibek in občutljiv, so še zapisali.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net