Aktualno

Slovenija: z aprilom konec prodaje teh elektronskih cigaret

Objavljeno: 29. marca, 2025 Avtor: Anja Ščuka
Elektronske cigarete. Foto: Profimedia
Elektronske cigarete. Foto: Profimedia

Neverjetno, kako škodljive so lahko elektronske cigarete. To se kmalu obeta v Sloveniji.

Kot smo pisali, nekatere evropske države že prepovedujejo elektronske cigarete za enkratno uporabo, ker pri mladih vodijo v zasvojenost s tobakom in škodujejo okolju. S 24. aprilom pa bomo imeli velike in pozitivne spremembe tudi na slovenskem trgu.

V Sloveniji je že lanskega 24. aprila začel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (ZOUTPI-B; UL RS št. 31/24), ki je v elektronskih cigaretah z nikotinom in brez nikotina, tako tistih za enkratno uporabo kot tistih, ki se lahko napolnijo s posodicami za ponovno polnjenje, prepovedal vse arome, razen okusa ali vonja tobaka. 

“Po koncu enoletnega prehodnega obdobja, torej po 24. aprilu 2025, na slovenskem trgu ne bodo smele biti več na voljo elektronske cigarete z različnimi privlačnimi aromami,” so nam pojasnili na Ministrstvu za zdravje.

Vitamin E lahko povzroči celo smrt

S prepovedjo privlačnih sadnih, sladkih, zeliščnih arom želijo zmanjšati privlačnost in uporabo elektronskih cigaret ter s tem zaščititi zdravje otrok in mladostnikov in vseh drugih uporabnikov, ki vdihavajo škodljive snovi v aerosolu elektronskih cigaret.

“Arome zmanjšujejo zaznavanje škodljivosti, aerosol pa je zaradi njih prijetnejši za vdihavanje, kar olajša začetek in nadaljevanje uporabe,” pojasnjujejo in opozarjajo, da je vdihavanje kakršne koli snovi lahko nevarno.

“Arome, ki so lahko varne ob zaužitju, imajo lahko hude škodljive zdravstvene učinke, če jih vdihujemo. Primer je vitamin E, ki ga lahko pojemo, ob vdihavanju pa lahko povzroči hudo okvaro pljuč ali celo smrt. Vdihavanje arom masla (diacetila in acetil proipionila) lahko povzroči bronhitis, astmo in hudo pljučno bolezen bronhiolitis obliterans. Cinamaldehid, aroma cimeta, ki je v elektronskih cigaretah z različnimi okusi ima citotoksične in genotoksične učinke ter škodljive učinke na dihala tudi v nizkih odmerkih. Saharidi, ki jih uporabljajo za sladke okuse, pa se pri segrevanju razgradijo v škodljive snovi, in sicer v furane in aldehide,”  so nam našteli le nekaj škodljivih snovi. 

“Uvedli smo še širši ukrep”

“V Sloveniji nismo prepovedali elektronskih cigaret za enkratno uporabo, smo pa s prepovedjo privlačnih arom uvedli še širši ukrep, ki bo prispeval k občutnemu zmanjšanju nabora elektronskih cigaret, tudi tistih za enkratno uporabo,” pojasnjujejo na ministrstvu.

Različne privlačne arome namreč po njihovih navedbah zelo širijo nabor elektronskih cigaret, na primer med obdobjema 2013-2014 in 2016-2017 se je število različnih arom skoraj podvojilo in sicer s 7.764 na 15.586.

V Sloveniji bo od 24. aprila 2025 dalje, v tekočini ali kakršnikoli drugi komponenti elektronskih cigaret, tudi tistih za enkratno uporabo, z nikotinom ali brez nikotina ter v posodicah za njihovo ponovno polnjenje dovoljenih zgolj še 16 snovi, ki dajejo aromo tobaka. Vse ostale snovi, ki bi lahko dodale tisočere druge arome, bodo prepovedane.

Brez dodatkov, ki ustvarjajo vtis, da izdelek koristi zdravju

Dodajajo, da je poleg prepovedi arom ZOUTPI-B v obravnavo zajel tudi elektronske cigarete in posodice za ponovno polnjenje brez nikotina.

“Vse obveznosti, ki so do sedaj veljale samo za elektronske cigarete in tekočine z nikotinom, od maja 2024 veljajo tudi za brez-nikotinske,” opisujejo.

Proizvajalci in uvozniki elektronskih cigaret in tekočin brez nikotina bodo morali po novem šest mesecev pred dajanjem na trg NLZOH v uradnem sporočilu navesti podatke o seznamu vseh sestavin, toksikološke podatke o sestavinah, opis vseh komponent izdelka, opis postopka izdelave.

“Tudi tekočina, ki ne bo vsebovala nikotina, se bo, tako kot to sedaj velja že za nikotinsko, lahko dala na trg v embalaži za ponovno polnjenje s prostornino največ deset ml. V elektronskih cigaretah za enkratno uporabo pa bo prostornina polnil največ dva ml,” pravijo na ministrstvu.

Hkrati tudi tekočina brez nikotina ne bo smela vsebovati vitaminov ali drugih dodatkov, ki ustvarjajo vtis, da izdelek koristi zdravju ali predstavlja zmanjšano tveganje za zdravje, ne bo smela vsebovati kofeina, tavrina ali drugih poživil. Vsi bodo morali imeti zaščito pred nedovoljenimi posegi, lomljenjem in puščanjem vključno z mehanizmom, ki preprečuje odprtje oziroma uporabo majhnim otrokom.

“Zavojčki brez-nikotinskih elektronskih cigaret in njihovih polnil bodo morali vsebovati seznam vseh sestavin,” dodajajo.

Prepoved prodaje mlajšim od 18 let, tudi če nimajo nikotina

Poleg tega pa elektronske cigarete za enkratno ali večkratno uporabo z nikotinom ali brez nikotina in njihove posodice za ponovno polnjenje, ki vsebujejo tekočino z nikotinom ali brez nikotina, v skladu z ZOUTPI-B, sodijo med povezane izdelke, za katere velja:

  • popolna prepoved oglaševanja, promocije, doniranja in sponzoriranja vključno prek storitev informacijske družbe;
  • prepoved razstavljanja na prodajnih mestih – prodajalci morajo te izdelke shranjevati tako, da javnosti niso niti vidni, niti dostopni;
  • prepoved prodaje mlajšim od 18 let, ki tudi ne smejo prodajati teh izdelkov;
  • prepoved prodaje iz avtomatskih naprav ali iz premičnih prodajnih mest (npr. stojnic);
  • prepoved prodaje preko spleta, telekomunikacij ali katerekoli druge razvijajoče se tehnologije in prepoved čezmejne prodaje na daljavo;
  • posameznik ne sme prodajati ali dati na trg teh izdelkov;
  • ne smejo se prodajati brez dovoljenja, ki ga izda Ministrstvo za zdravje;
  • prepovedana je uporaba teh izdelkov v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih in na funkcionalnih zemljiščih objektov, v katerih opravlja dejavnost vzgoje ali izobraževanja (npr. šolsko igrišče);
  • prepoved uporabe v vseh vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let.

Evropska unija sicer želi do leta 2040 doseči generacijo brez tobaka in zmanjšati delež kadilcev z okoli 25 odstotkov na manj kot pet odstotkov.

Preberite še: Mama svari pred uporabo lip glossa: povzroči lahko opekline

anja.scuka@styria-media.si

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net