Psihologinja o priljubljenih oddajah, ki so škodljive za otroke
Družinska svetovalka in psihologinja Emma Kenny je za britanski The Sun opozorila na nekatere priljubljene otroške oddaje, ki lahko negativno vplivajo na razvoj malčkov.
Številne oddaje, ki jih omenja, se pogosto vrtijo tudi na zaslonih slovenskih staršev. Psihologinja pojasnjuje, da so malčki kot spužve in se iz oddaj hitro naučijo neprimernega vedenja, zato je v njihovi starosti potrebna posebna previdnost.
Obenem opozarja, da so številne raziskave že dokazale, da lahko prekomerno gledanje televizije povzroči počasnejši govorni in gibalni razvoj pri majhnih otrocih.
Spodaj je nekaj oddaj, ki jih psihologinja ne bi dala svojim malčkom:
Pingu
Gre za oddajo, ki so jo gledali že dedki in babice in zato pri mnogih starših ter starih starših vzbuja pozitivna čustva. A pozor, risanka prikazuje izbruhe jeze in potegavščine brez posledic, kar lahko spodbuja neprimerno vedenje.
Njegov izmišljeni jezik lahko celo ovira razvoj govora. Strokovnjakinja svetuje, da gledate oddajo skupaj z otrokom in sproti komentirate dogajanje.
Pujsa Pepa
Kljub priljubljenosti in domišljenim glavnim junakom, oddaja prikazuje prevzetnost in nespoštovanje, zlasti do ostalih družinskih članov. Takšno vedenje lahko otroke spodbuja k oponašanju neprimernih odnosov in razvajenosti, je prepričana psihologinja.
Gasilec Samo
Oddaja krepi tradicionalne spolne vloge, kjer so moški junaki, ženske pa v pasivnih vlogah. To lahko omeji ambicije, zlasti pri deklicah.
Tačke na patrulji
Emma pravi, da imajo vsi radi oddaje s prikupnimi psi, vendar Tačke na patrulji krepijo avtoritarno sporočanje. Po njenem mnenju ima vsak lik določeno vlogo, vendar je samo eden tisti, ki sprejema vse odločitve, medtem ko mu ostali poslušno sledijo. Kritiki naj bi opozarjali, da takšen pristop tvega izpostavljanje majhnih otrok konceptom, ki presegajo njihovo razvojno stopnjo.
Dodaja, da lahko otroci ponotranjijo togost vlog in idejo, da je slepo sledenje ukazom “dobro”, kar naj bi vodilo v pomanjkanje kritičnega razmišljanja. Po njenem mnenju svet potrebuje več unikatnih mislecev, ne homogenih skupin sledilcev.
Miss Rachel
Čeprav je znana po spodbujanju zgodnjega razvoja govora, se Miss Rachel sooča s kritikami zaradi uvajanja kompleksnih socialnih tem, ki so za nekatere otroke morda preveč zahtevne.