Kaj reči in česa NE reči, ko je otrok v stiski

Zlata vredni nasveti za vse starše in skrbnike otrok.
Otroci se spopadajo s težavami, pri tem pa je zelo pomembno, kako se pri tem odzivamo starši. Spodaj je nekaj nasvetov, ki so jih objavili pri Mental Health Foundation in vam morda pridejo prav.
Kaj reči …
“Poslušam te”
Ko so otroci v stiski, pogosto ne vedo, zakaj. Ko jim rečemo: ‘Poslušam te’, jim damo vedeti, da imamo čas, da se pogovorimo in ugotovimo, kaj se dogaja.
Ni treba, da se strinjate z vsem, kar povedo. Pogosto pomaga že občutek, da so slišani, da se umirijo in ponovno čustveno uravnovesijo.
“Tukaj sem s teboj”
Včasih sta dovolj že tišina in varen prostor, da otrok predela svoja čustva. Če mora otrok kričati, mu dovolimo, da kriči.
S tem, da priznamo bolečino otroka, ne da bi ga takoj poskušali ‘popraviti’, mu pokažemo, da je v redu čutiti, kar čuti.
“Lahko si ponosen nase”
Namesto da rečete: ‘Ponosna sem nate’, lahko rečete: ‘Bravo, lahko si ponosen nase’.
S tem ko otroku rečemo, da je lahko ponosen nase, mu pomagamo graditi lastno vrednost. Naj ne bo njegova vrednost odvisna od drugih in od pohval drugih.
“Nič, kar bi povedal, me ne bo odvrnilo od tega, da te imam rada”
Pohvalite pogum otroka, da je povedal, kaj ga teži. Kot starš ali skrbnik ga lahko pomirite tudi z besedami, da ni nič takega, kar bi lahko rekel, zaradi česar ga ne bi več imeli radi.
Česa NE reči …
“Bom kar šla, pa bodi sam”
Ko je otrok nesramen, je to za starša najlažje – iti stran. Ampak otrok oziroma najstnik si v resnici ne želi, da ostanete z njim. Če se umaknete, izgubite priložnost za pogovor in pošljete sporočilo, da ga boste pustili samega, kadar je jezen.
Seveda morate tudi vi poskrbeti zase. Lahko rečete: ‘Zveniš zelo jezno, se lahko pogovoriva?’ Če kriči naprej, pa: ‘Razumem, da si jezen, a meni ni prijetno, če name kričiš. Če boš nadaljeval, bom za nekaj časa šla v drugo sobo.’ V redu je, da tudi vi pokažete čustva.
“Si v redu?”
Otroci se ob tem vprašanju ne bodo odprli. Namesto tega poskusite: ‘Povej mi o svojem dnevu. Kaj je bilo dobro in kaj ne?’ ali: ‘Vidim, da si danes malo potrt. Lahko govoriva o tem?’
“Ne joči”
Raje recite: ‘Vidim, da si žalosten. V redu je, da jočeš.’
Zatiranje čustev škoduje razvoju. Če ne predelamo žalosti, lahko to vodi v dolgoročne duševne težave, kot sta anksioznost in depresija.
“Zakaj ne moreš biti srečen?”
Take izjave ustvarjajo razdaljo med vami in otrokom. Poskusite razumeti, da so občutki, kot so tesnoba in sovraštvo do sebe, resnični in jih ni mogoče kar odpraviti.
Preberite še: Nikoli ne izrecite teh pet stavkov, če želite, da vas otrok posluša