Tako se težko otroštvo pozna kasneje v življenju
Nekateri otroci kasneje v odraslem življenju razvijejo pet lastnosti, ki gredo z roko v roki s težkim otroštvom.
Slabo ali težko otroštvo na ljudeh pusti močan pečat. Od težav z zaupanjem do pretirane želje po ugajanju, posamezniki lahko razvijejo številne lastnosti, ki posledično škodijo njihovim odnosom z drugimi ljudmi.
1. Nizka samopodoba
Kadar starši nenehno ignorirajo dosežke svojih otrok ali pa jih vztrajno kritizirajo, lahko to zmanjša njihovo samopodobo, poroča HackSpirit. Posledično zato težko prepoznajo svoje prednosti in veščine, zaradi česar dvomijo vase in o sebi ustvarijo slabo mnenje. Kadar otroci nenehno poslušajo kritike o svojem videzu, obnašanju ali odločitvah, te kritike ponotranjijo. To vodi v nizko samopodobo in prepričanje, da niso dovolj dobri.
2. Težave z zaupanjem
Izdaja ali nedosledni odnosi v otroštvu lahko v odraslem življenju povzročijo trajne posledice z zaupanjem. Takšni ljudje težko verjamejo, da je drugim res mar zanje, zato nenehno dvomijo o namerah ljudi v svojem ožjem krogu. To lahko vpliva tudi na romantična razmerja.
3. Težave pri vzpostavljanju odnosov
Kadar se ljudje bojijo, da jih bo nekdo prizadel in so v preteklosti že imeli nestabilne ali toksične odnose, postanejo previdnejši. Takšni ljudje se pogosto težje odprejo in težje vzpostavijo globoko povezavo z nekom drugim. Strah pred vnovično bolečino jih prisili, da skrijejo svoja čustva in svoj pravi jaz, kar predstavlja veliko oviro pri vzpostavljanju resnih odnosov.
Ključno je, da se v teh primerih ljudje postopoma odprejo ljudem, ki jim zaupajo, saj je ranljivost ključni element pri vzpostavljanju dragocenih odnosov.
4. Izogibanje konfliktov
Izogibanje konfliktov je način, da se ljudje zaščitijo in ohranijo stabilnost. Potrudijo se, da se ne spuščajo v konflikt, četudi to pomeni, da utišajo svoje lastne potrebe. Če je imela oseba težko otroštvo, ki so ga zaznamovali številni prepiri s starši, se bo ta oseba verjetno bala konflikta v partnerskem odnosu.
Posledično oseba s težkim otroštvom potlači svoja čustva in se izogiba izražanju skrbi, da bi v razmerju ohranila stabilnost.
5. Težave pri postavljanju meja
Če otrokove meje niso bile spoštovane ali razumljene, bodo v odraslem življenju težje rekli ne. Prav tako bodo imeli težave z izražanjem svojih potreb na različnih področjih. Ta težava pogosto izvira iz tega, da oseba ne zna potegniti meje med tem, kar je prav in kaj je narobe.
To lahko posledično vpliva na odnose, delo in drugo. Z nekaj podpore, kot je terapija, pa se osebe s tovrstnimi težavami lahko naučijo postavljati jasne meje, zaradi česar je življenje nato bolj uravnoteženo, odnosi pa so bolj zdravi.