Telesna dejavnost je ključna za celostni razvoj otrok
Telesna dejavnost prispeva ne le k fizičnemu zdravju, ampak tudi k izboljšanju kognitivnih sposobnosti, čustvenega počutja in socialnih veščin.
Otroci danes bolj kot kdajkoli potrebujejo redno gibanje. Redna športna aktivnost pomaga pri razvijanju zdravih življenjskih navad, obenem pa se otroci in mladostniki učijo discipline, vztrajnosti in timskega duha, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Z začetkom šolskega leta se vrnemo v ustaljene tirnice. Redna telesna dejavnost je lahko včasih odrinjena na stran. Na NIJZ zato svetujejo, da pravočasno poskrbimo za več rutine in prilagodimo urnik dejavnosti tako, da vpeljemo nove ali že obstoječe zdrave navade nazaj v dnevno rutino.
Otroci bi se morali gibati vsaj eno uro na dan. Pri tem moramo imeti v mislih, da mora biti telesna dejavnost dovolj intenzivna, da se pri dejavnosti otroci zadihajo in prepotijo. Idealno je, če je dejavnost še zabavna. Če so vremenske razmere temu naklonjene, je smiselno telesno dejavnost izvajati na prostem.
Med pisanjem domačih nalog in učenjem si je treba vzeti kratke aktivne odmore. Lahko izberemo nekaj razteznih vaj, počepov, poskokov ali drugih vaj, ki jih delamo z veseljem. Kratki aktivni odmori med učenjem poskrbijo za boljšo zbranost in učinkovitost.
“Redna telesna dejavnost prinaša neštete koristi: poleg dobre podpore splošni odpornosti in telesnemu zdravju, namreč močno vpliva na boljše razpoloženje, pozornost, ustvarjalnost, učno uspešnost in akademske dosežke, poleg tega pa zmanjšuje tudi stres in izboljšuje duševno zdravje,” izpostavljajo na NIJZ.