Štirimesečni dojenček v komi, kriva babica
Ko je babica spoznala grozljivo napako, je dojenčka hitro odpeljala na urgenco.
Štirimesečni dojenček je hospitaliziran na intenzivni negi v pediatrični bolnišnici Giovanni XXIII v Bariju, poročajo italijanski mediji.
Deček je bil v komi, ki jo je povzročilo pitje vina. Šlo je za grozljivo napako, ki jo je storila babica. Ko mu je pripravljala umetno mleko, je formulo v prahu pomotoma zmešala z vinom. Malčka je odpeljala na urgenco, kjer so mu izprali želodček in ga premestili na intenzivno nego.
Vino, ki ga je ženska v kraju Francavilla Fontana v provinci Brindisi pomotoma uporabila za pripravo steklenice, je bilo v steklenici temne barve. V podobni steklenici je hranila vodo za redčenje formule. Otrokovo stanje se na srečo rahlo izboljšuje, vsi upajo na najboljši razplet.
Po prvih podatkih ženska ni vedela, da je v temni steklenici vino, zato prevladuje hipoteza, da je šlo za domačo nesrečo. Dojenček je malce tekočine spil, nato je pitje zavrnil. V tistem trenutku je ženska ugotovila svojo napako in dojenčka nemudoma odpeljala na urgenco, kar mu je najbrž rešilo življenje, saj so mu hitro izpirali želodček.
Smrtni učinki alkohola
“Alkohol (etanol), ki je odgovoren za učinke alkoholnih pijač, je psihoaktivna snov (droga), ki spremeni zaznavanje in doživljanje ter lahko povzroči, da poseganje po njem preide v navado,” pojasnjujejo na NIJZ.
Opozarjajo, da so za škodljive učinke alkohola še posebej občutljivi otroci in mladostniki, pitje alkohola med nosečnostjo pa ogroža tudi še nerojenega otroka in mu lahko zapušča trajne posledice.
V Sloveniji je od vseh možnih zastrupitev akutna zastrupitev z etilnim alkoholom najpogostejši razlog sprejema v bolnišnice tako pri otrocih starih od 7 do 19 let kot pri odraslih starih od 30 do 74 let.
Raba alkohola se povezuje z več kot 200 bolezenskimi stanji, poškodbami in zastrupitvami: “Prizadeti so lahko živčevje, prebavila, srčno-žilni sistem ter drugi organi in tkiva, povečano je tudi tveganje za razvoj nekaterih rakov. Poleg nastanka različnih kroničnih bolezni, je raba alkohola povezana tudi z večjim tveganjem za akutne zdravstvene posledice.”