fbpx
Nosečka

Visok krvni tlak med nosečnostjo: nevarno za mamo in otroka

Objavljeno: 3. novembra, 2024 Avtor: Mama.Over.Net
merjenje krvnega tlaka pri nosečnici
Skozi celotno nosečnost ginekologi nadzorujejo krvni tlak nosečnice. Foto: Profimedia

Zvišanje krvnega tlaka pogosto spremljajo simptomi, kot so glavobol, bliskanje pred očmi, zvonjenje v ušesih in omotica.

Visok krvni tlak je eden najpogostejših dejavnikov, ki lahko ogrožajo zdravje nosečnice in se pojavi pri 8-10 odstotkih nosečnosti. “Vzroki so lahko različni, od genetske predispozicije do prekomerne telesne teže. V rizično skupino sodijo nosečnice, ki pričakujejo dvojčka, in ženske, ki so pred nosečnostjo imele ledvične bolezni, visok krvni tlak ali sladkorno bolezen,” je za missMama pojasnila ginekologinja Petra Podobnik Brlečić. Nosečnice imajo lahko povišan krvni tlak brez simptomov, zato se ob vsakem pregledu vedno meri tudi krvni tlak.

Kako znižati krvni tlak?

Pri ženskah, ki so imele visok krvni tlak (hipertenzijo) pred nosečnostjo, se lahko bolezen med nosečnostjo poslabša, zato je tudi pri njih potrebno povečano spremljanje. O terapiji se odloči zdravnik.

Kako lahko sami prepoznate visok krvni tlak in sami prispevate k njegovemu znižanju? Ginekologinja pojasnjuje, da zvišanje krvnega tlaka pogosto spremljajo simptomi, kot so glavobol, bliskanje pred očmi, šumenje v ušesih in vrtoglavica. Za znižanje krvnega tlaka je priporočljiv počitek in zmanjšanje količine soli v hrani ter jemanje antihipertenzivov, ki so dovoljeni med nosečnostjo.

Kako bo zdravnik ukrepal, je odvisno od tega, v katerem tednu nosečnosti se pojavi povišan krvni tlak in za koliko je povišan. “Na srečo bo imela večina nosečnic le blažjo obliko bolezni, ki jo je mogoče obvladati s peroralnimi zdravili. Pri manjšem številu nosečnic se lahko razvijejo zapleti hipertenzije v nosečnosti – zastoj rasti ploda, prezgodnji porod, prezgodnji odstop posteljice,” pojasnjuje ginekologinja Petra Podobnik Brlečić.

nosečnica
Nosečnice imajo lahko povišan krvni tlak brez simptomov. Foto: Profimedia

Štiri vrste visokega krvnega tlaka v nosečnosti

Gestacijska hipertenzija: visok krvni tlak, ki se razvije po 20. tednu nosečnosti. V urinu ni presežka beljakovin ali drugih znakov poškodbe organov. Nekatere ženske z gestacijsko hipertenzijo sčasoma razvijejo preeklampsijo.

Kronična hipertenzija: visok krvni tlak, ki je bil prisoten pred nosečnostjo ali se pojavi pred 20. tednom nosečnosti.

Kronična hipertenzija s preeklampsijo: to stanje se pojavi pri ženskah s kronično visokim krvnim tlakom pred nosečnostjo. Stanje se med nosečnostjo poslabša, prisotne so beljakovine v urinu ali drugi zapleti.

Preeklampsija: včasih kronična hipertenzija ali gestacijska hipertenzija povzroči preeklampsijo. Gre za zaplet v nosečnosti, za katerega je značilen visok krvni tlak z znaki poškodb drugih organskih sistemov – običajno po 20. tednu nosečnosti. Če preeklampsije ne zdravimo, lahko povzroči resne – celo smrtne – zaplete za mater in otroka

Preeklampsija se razvije po 20. tednu

Če se pri nosečnici poleg povišanega krvnega tlaka nenadoma pojavijo otečena stopala, zatečejo drugi deli telesa in je pozitiven izvid za beljakovine v urinu, gre za preeklampsijo. Poleg beljakovin v urinu, otekanja prstov in sklepov so simptomi glavoboli, pike pred očmi in druge motnje vida ter bolečine pod prsmi na desni strani,” opozarja ginekologinja, na kaj je treba biti pozoren.

Huda preeklampsija lahko negativno vpliva tako na mater kot na otroka. Razvije se v zadnjih tednih nosečnosti. Pojavijo se slabost, težko prenašanje močne svetlobe in bruhanje. V takšnih primerih ostanejo nosečnice v bolnišnici pod nadzorom. “Če se ne zdravi, lahko pride do eklampsije, ki povzroči izgubo zavesti, komo in lahko celo smrt matere in otroka. V takem primeru se ne glede na tedne nosečnosti opravi urgentni carski rez, da se reši plod, mamo in preprečiti trajne posledice za njeno zdravje. Taki primeri niso pogosti,” poudarja ginekologinja.

Ker večina žensk z visokim krvnim tlakom med nosečnostjo nima simptomov, je pomembno, da hodijo na redne preglede. Ginekolog vam bo ob vsakem pregledu izmeril krvni tlak in preveril prisotnost beljakovin v urinu.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net