Aktualno

Kaj storiti, če pohodimo ježka ali nas opeče meduza?

|
Avtor: N. K.
otroka se igrata v morju
Med igro v morju se lahko kaj hitro zgodi, da spregledamo nevarnosti, ki prežijo na nas. Foto: Profimedia

Bližnje srečanje z morskim ježkom ali meduzo se lahko za nas konča z bolečinami. Strokovnjake smo vprašali, kaj je najbolje storiti v takih primerih.

Ohladitev v vodi v teh vročih dneh še kako prija. Kljub vsej previdnosti se nam lahko zgodi, da stopimo na morskega ježka, kar je lahko zelo boleče. Bodice morskega ježka namreč vsebujejo strup, ki ga ježek izloča preko žlez.

morski ježek v vodi
Pri kopanju v vodi, kjer so morski ježki, je potrebna previdnost. Foto: Profimedia

Kaj storiti, če pohodimo morskega ježka?

Pomembno je, da odstranimo vse vidne bodice s pinceto ali drugimi pripomočki za odstranjevanje. Odstranimo jih previdno, da jih čim več izvlečemo v celoti. Nato rano umijemo s toplo vodo in milom ter jo pokrijemo, da ne bi prišlo do sekundarne bakterijske okužbe,” opozarja spec. pediatrije Tanja Javh, dr. med., iz Zdravstvenega varstva šolskih otrok in mladine, ZD Ljubljana-Bežigrad.

Če ne uspemo izvleči vseh bodic, lahko pride do lokalnega vnetja. Na ta način telo običajno izloči tujek. Če rane ne očistimo dovolj dobro, lahko pride tudi do sekundarne bakterijske infekcije, opozarja zdravnica.

V primeru, da bi bila bolečina na mestu vboda prisotna več kot tri dni, ali če bi se na tem mestu pojavila rdečina, oteklina, toplejša koža, gre za znake, ki kažejo na sekundarno bakterijsko infekcijo. To pomeni, da je potrebno antibiotično zdravljenje, zato je treba k zdravniku.

plavalec v morju se poskuša dotakniti medize
Na spletu lahko zasledimo veliko metod, denimo drgnjenje s peskom, spiranje z urinom, namakanje v alkoholu, ki pa so dokazano neučinkovite, poudarja sogovornik. Foto: Profimedia

Kaj storiti, če nas opeče meduza?

V Jadranskem morju je več vrst meduz, ki nas lahko opečejo. Izrazito strupenih, zaradi katerih bi človek potreboval ciljano zdravljenje oziroma protistrup, ni, pojasnjuje specialist družinske medicine Sašo Rebolj, dr. med., direktor ZD Kamnik.

V primeru, da nas opeče meduza, moramo najprej s topim predmetom odstraniti lovke, če jih je še kaj ostalo na koži. Ker je strup meduze slabo odporen na temperaturo, svetujejo spiranje s toplo, a ne prevročo vodo. Nekje med 40 in 50 stopinj Celzija je dovolj. “Ker običajno pri roki nimamo termometra, se skušajmo orientirati po tem, da ni voda zgolj prijetno topla, seveda pa ne sme biti niti tako vroča, da nas peče že samo od vročine,” svetuje Rebolj.

Mesto, kjer nas je opekla meduza, je lahko še nekaj dni rdeče, lahko tudi peče in/ali srbi. Kožo je treba negovati tako, kot je to običajno pri poškodbah kože. V primeru, da nas srbi, lahko mažemo z mazilom, ki vsebuje antihistaminik, če nas peče, uporabimo negovalno mazilo. Pomembno je, da spremljamo poškodovano mesto, da ne bi prišlo do sekundarne okužbe. V primeru, da bi vseeno prišlo do sistemske reakcije, je treba ukrepati enako kot pri vseh alergijskih reakcijah.

Obisk zdravnik Rebolj svetuje v primerih, če posameznik težave doživlja neznosno in nima sredstev za njihovo lajšanje. “Ta je smiseln tudi v zelo redkih in skrajnih primerih, če bi zaplavali v jato meduz in bi imeli poškodovano večjo površino kože ali pa če bi imeli res veliko smolo, da bi nas opekla v oko,” o še doda glede tega, kdaj obiskati zdravnika.

Imena za punčke
Imena za fantke

Povezani članki

Zadnji dodani članki