Srečna mama

Več kot 70 odstotkov mam se znajde v takem položaju

Objavljeno: 27. septembra, 2024 Avtor: Mama.Over.Net
utrujena mama se spopada z materinsko krivdo
Objave na družbenih omrežjih lahko povzročijo veliko tesnobe. Foto: Profimedia

Objave na družbenih omrežjih lahko negativno vplivajo na naše počutje. Mame so še posebej dovzetne za primerjave, kar lahko vodi do velikih težav.

Vsi vemo, da objave na družbenih omrežjih ne odsevajo vedno resničnega stanja, pa vendar se je težko upreti temu, da bi se primerjali s tistimi, ki jim sledimo. Popolni domovi, popolne fotografije, popolna življenja, popolne mame in popolni otroci. Vse deluje idilično, kot iz škatlice. Še trenutki, ki jih želijo prikazati kot nepopolne, izgledajo popolno.

Ob ogledu teh fotografij vidimo vse tisto, kar nam ne uspeva. Čeprav se zavedamo, da je vse »fejk«, nas še vedno peče slaba vest, ker sami nismo tako dobri kot je videti življenje drugih.

Družbena omrežja poskrbela za poslabšanje

Mame so še posebej dovzetne za primerjave z drugimi mamami in družinami. Kljub vsem koristnim informacijam in podpori, ki ju lahko najdemo na družbenih omrežjih, se je zlahka ujeti v past materinske krivde. Materinska krivda ni nekaj novega, vendar so družbena omrežja te občutke le še poslabšala.

Nova raziskava, ki so jo izvedli Little Sleepies, je pokazala, da se velika večina mam primerja z drugimi mamami na družbenih medijih. To pa močno vpliva na njihovo duševno zdravje. V okviru raziskave je bilo anketiranih 1000 mamic z otroki, starimi 10 let in manj, ki uporabljajo družbena omrežja, in so delile svoje misli o materinski krivdi.

Njihovi odgovori so potrdili, kar mnogi vedo: starševstvo v dobi družbenih omrežij med neskončnim hranjenjem otrok ni lahek podvig.

Materinska krivda pri več kot polovici mam

Skoraj tri četrtine anketiranih mam (72,5 odstotka) je reklo, da se primerjajo z drugimi mamami na družbenih medijih. Obstaja velika verjetnost, da tudi tisti, ki niso odgovorili pritrdilno, počnejo prav to. Od tega jih 24,5 odstotka pravi, da to počnejo pogosto, 48 odstotkov pa občasno. Skoraj vsaka peta mama (18,8 odstotka) ugotavlja, da so družbeni mediji negativno vplivali na njen stil starševstva. 40,6 odstotka anketirancev priznava, da včasih primerjajo razvoj svojega otroka z razvojem otrok vplivnih mam. Skoraj 35 odstotkov jih je dejalo, da čutijo pritisk, da ustvarijo in delijo vsebino, ki prikazuje “popolno” starševstvo in življenjski slog.

Več kot polovica mater (52,5 odstotka) priznava, da včasih čuti materinsko krivdo, 24,3 odstotka pa jo čuti pogosto. Od te polovice skoraj 60 odstotkov mam opazi povezavo med krivdo, ki jo čutijo, in tem, kar vidijo in doživljajo na spletu.

Poskrbite za odmik od družbenih omrežij

Če tudi vas prevevajo podobni občutki, poskrbite za odmik od takšnih vsebin. Raziskave so namreč že pokazale, da lahko idealizirane predstave o materinstvu negativno vplivajo na psihično in fizično stanje mater. Prispevajo k občutkom tesnobe, zavisti, sramu in primerjanja. Ne glede na to, kako težko je, lahko odmik od družbenih omrežij – tudi samo za nekaj ur – pomaga zmanjšati te neprijetne občutke. Bodite previdni, ne glede na to, kako se spopadate s tem, saj ti občutki ne prinašajo nič dobrega ne vam ne otrokom ne celotni družini.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija
Kategorije Zadnja dejavnost
ABC ginekologije in porodništva 27.09.2024 ob 15:45
Pediatrija 25.08.2024 ob 17:22
Partnerska in družinska posvetovalnica 07.09.2024 ob 05:06
Cepljenja 27.09.2024 ob 12:47
Starševstvo in vzgoja 30.03.2024 ob 09:27
Preberi več

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net