fbpx
Dojenček

Iz petnajstih vrtcev prihajajo zaskrbljujoči podatki

Objavljeno: 17. januarja, 2025 Avtor: B. P.
Vrtec. Foto: Profimedia
Vrtec. Foto: Profimedia

Le vsak deseti otrok ima dobre motorične sposobnosti, je pokazala raziskava, opravljena v petnajstih vrtcih.

V zadnjih 60 letih so motorične sposobnosti otrok na splošno upadle za 52 odstotkov. Današnje generacije so šibkejše, počasnejše, bolj nenatančne in manj usklajene od tistih iz leta 1960.

Če pogledamo kateri koli motorični gibalni vzorec, trije od desetih otrok ne morejo izvesti danega giba, šest jih gib izvaja slabo, le en otrok pa ga izvaja zadovoljivo. To so rezultati raziskave, ki so jo te dni predstavili na mednarodni znanstveni konferenci “Otroštvo 360°” na Reki.

Znanstveno konferenco je organiziral Center za raziskovanje otroštva Univerze na Reki. Izr. prof. dr. Vilko Petrić z Univerze na Reki je dejal, da dobljeni rezultati niso dobri. “Meritve so potekale od aprila lani v petnajstih vrtcih na Reki, v Zagrebu, Kopru in Ljubljani, vse v sodelovanju s Kineziološko fakulteto, kar je omogočilo zanesljivo diagnostiko. Dejstvo, da le vsak deseti otrok lahko izvaja motorični vzorec, ni dobro, saj tisti, ki to počne, močno škoduje svojemu zdravju, saj če nekaj ni narejeno pravilno, pusti posledice. Na tem moramo veliko delati. V zadnjih 60 letih so motorične sposobnosti otrok na splošno upadle za 52 odstotkov. To pomeni, da je današnja generacija otrok za 50 odstotkov manj močna, manj hitra, manj usklajena in manj natančna kot leta 1960. Iz leta v leto dobivamo generacije z vse slabšimi motoričnimi sposobnostmi,” je opozoril izr. prof. dr. dr. Petrić.

fizioterapevt in otrok hodita na terapevtski obravnavi
Izboljšanje motoričnih sposobnosti se ne bo zgodilo samo od sebe. Foto: Profimedia

Zaskrbljujoči podatki o funkcionalni asimetriji

Ob primerjavi motoričnih sposobnosti otrok iz hrvaških in slovenskih mest je Petrić dejal, da je najbolj zaskrbljujoča funkcionalna asimetrija. To pomeni, da leva in desna stran otrok nista enakovredni, navaja Novi list.

Odstotek neenakosti, ki se tolerira, je do 20 odstotkov. Imajo pa Reka blizu 50-odstotna odstopanja, Zagreb in Koper več kot 50-odstotna odstopanja, v Ljubljani pa so v raziskavo vključeni otroci pokazali odstopanja blizu 80 odstotkov. Konkretno to pomeni, da ko se otrok igra in teče, spreminja smer in se igra, je prevelika razlika med levo in desno nogo. Ne more enako uporabljati obeh nog. To nikakor ni dobro, saj motorični razvoj potem ne poteka tako, kot bi moral,” je poudaril Petrić.

dečka v kratkih rokavih brcata žogo na travniku
Najbolj zaskrbljujoča je funkcionalna asimetrija, kar pomeni, da leva in desna stran otrok nista enakovredni. Foto: Profimedia

Vzrok velikega odstopanja med reškimi in ljubljanskimi otroki bo pokazala šele podrobnejša analiza rezultatov raziskave. Vendar pa je izr. prof. dr. Petrić opozoril, da glede na 20 odstotkov sprejemljivega odstopanja pri funkcionalni asimetriji vsa štiri mesta beležijo precejšnja odstopanja.

Stanje se ne bo izboljšalo samo od sebe

Zdaj vemo, da se izboljšanje teh motoričnih sposobnosti ne bo zgodilo samo od sebe. Vrtci so prvi korak. Začeti moramo s pristopom, ki bo z integriranim učenjem spodbujal vse biotske motorične sposobnosti. Moramo iti v to smer. Tukaj je Center za raziskave otroštva naredil pomembne korake. Center se s problematiko motoričnih sposobnosti otrok ukvarja že leta in prva znanstvena konferenca je le prvi korak, saj je cilj videti, kaj se dogaja, in potem to spremeniti v prihodnosti,” je povedal izr. prof. dr. dr. Petrić.

Na znanstvenem posvetu so se zbrali vrhunski znanstveniki s področja kineziološkega izobraževanja iz Slovenije in Hrvaške, ki so poleg aktualnega stanja in razvoja motoričnih sposobnosti otrok razpravljali tudi o sodobnem otroštvu in celostnem razvoju otroka.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net