fbpx
Zanositev

V Sloveniji ni dovoljeno, v tujini 4.700 evrov

Objavljeno: 13. marca, 2024 Avtor: Mama.Over.Net
Dojenček
Če načrtujete otroka, morate vedeti nekaj pomembnih stvari. Foto: Profimedia

Ali načrtujete otroke? Potem je dobro vedeti teh šest stvari.

Dr. Helen O’Neill, profesorica reproduktivne medicine in molekularne genetike ter ustanoviteljica in izvršna direktorica Hertility Health iz Velike Britanije je delila šest stvari, ki jih je dobro vedeti, če načrtujete otroke.

Več žensk kot kadarkoli prej se kasneje odloča za otroke. Na to vpliva veliko dejavnikov, kot so finančna nezmožnost ali pa neprimeren položaj. Čeprav sodobne ženske odlašajo z otroki, dejstva o plodnosti ostajajo enaka. Ženske, ki so mlajše od 30 let, imajo namreč 25-odstotno možnost, da v vsakem menstrualnem ciklu naravno zanosijo. Ta možnost se pri 30 letih zniža na 20 odstotkov ter pri 40 letih na pet odstotkov.

Napredek pri zunajtelesni oploditvi oziroma pri in vitro fertilizaciji (IVF) ter zamrzovanje jajčec ponuja ženskam več možnosti za zanositev, vendar to ni tako preprosto, kot si mnogi mislijo. Teh šest stvari mora vedeti vsaka ženska.

Če ste mlajši od 35 let

Če bi radi imeli otroke, je najbolje, da omejite uživanje alkohola na najnižjo stopnjo ali pa se mu popolnoma odrečete. To velja še posebej za fazo pred spočetjem, saj si tako zagotovite najboljše možnosti za zanositev. Prav tako se izogibajte kajenju ali uživanju tobaka ter konoplje, saj to vpliva na vašo plodnost.

Če ste mlajši od 35 let in ste že eno leto neuspešni pri zanositvi, je priporočljivo, da obiščete zdravnika. “Če imate zdravstvene težave, ki lahko vplivajo na vašo plodnost, kot je endometrioza ali policistični jajčniki, pa je dobro, da že po šestih mesecih poskušanja zanositve obiščete zdravnika,” je dejala O’Neill.

Če ste starejši od 35 let

Spremembe v količini in kakovosti vaših jajčec igrajo največjo vlogo pri tem, zakaj je težje zanositi, ko ste starejši. Po 35 letu izgubljate hitreje jajčeca, hkrati pa upada njihova kakovost. To pomeni, da obstaja manjša verjetnost za uspešno oploditev oziroma implantacijo v maternico. Obenem obstaja večje tveganje za zaplete, kot so splav, gestacijski diabetes ter genetske bolezni pri otroku, kot je Downov sindrom.

S starostjo se tudi zmanjšujejo možnosti za zanositev z IVF, je za The Sun opozorila O’Neill.

Raziščite kakovost svojih jajčec

Vedeti morate, da se velikost in kakovost jajčec razlikuje od osebe do osebe. Tudi sam upad jajčec je drugačen pri posameznicah. “To je tudi deloma razlog, zakaj nekatere ženske lahko zanosijo pri 40 letih brez kakršnekoli pomoči, medtem ko se druge pri 20 letih trudijo zanositi,” je še povedala strokovnjakinja.

Najnatančnejši in najmanj invaziven način za pregled rezerve jajčec je trenutno testiranje antimullerjevega hormona (AMH). Za ta test je potreben le odvzem krvi. Obenem lahko opravite tudi notranji pregled jajčnikov, s katerim se oceni število jajčec.

Seveda obstajajo tudi drugi dejavniki, ki vplivajo na plodnost, kot so teža, stanje maternice, kot so polici ali endometrioza.

Uporaba hormonske kontracepcije

Ko prenehate jemati katerokoli obliko hormonske kontracepcije, bi se moral vaš menstrualni cikel vrniti v običajno stanje. Trenutno ni na voljo nobenih dolgoročnih raziskav, ki bi pokazale, da jemanje kontracepcijskih tablet vpliva na plodnost.

Ni nujno, da bo uspešno zdravljenje neplodnosti vodilo v zanositev

Čeprav je zdravljenje neplodnosti pomagalo milijonom ženskam pri zanositvi, pa ni nujno, da bodo vse zanosile in tudi rodile.

Pri ženskah, mlajših od 35 let, obstaja 32-odstotna možnost živega rojstva na preneseni zarodek. Pri ženskah, starih 43 let in več, je ta številka bližje petim odstotkom.

Razmislite o zamrznitvi jajčec

Zamrzovanje jajčec se pogosto obravnava kot zadnja priložnost za ženske, starejše od 35 let, vendar je treba ženske spodbujati, da prej zamrznejo svoja jajčeca. Prav tako je verjetnost uspeha manjša, kadar to ženske počnejo v poznih 30. ali 40. letih.

V Sloveniji ni dovoljeno

Zamrzovanje jajčec je velika odločitev, zaradi tega je potreben tehten premislek. V Sloveniji zamrzovanje jajčec zaradi osebne volje ni dovoljeno. Jajčne celice lahko tako zamrznejo le ženske, ki jim grozi, da bodo zaradi nekaterih bolezni ali zdravljenja z radiologijo ali kemoterapijo postale neplodne.

Postopek lahko tako ženske opravijo samoplačniško v tujini, vendar je strošek za to precej visok. V Veliki Britaniji je cena enega cikla zamrzovanja jajčec okoli 4.700 evrov.

Četudi ste že rodili, imate lahko še vedno težave

Samo zato, ker ste že rodili, še ne pomeni, da naslednjič ne boste imeli težav z zanositvijo. Sekundarna neplodnost prizadene približno pet odstotkov prebivalk Združenega kraljestva in je lahko posledica starosti, zapletov v prejšnji nosečnosti ali zdravljenja. Če pa se s partnerjem že nekaj časa trudita zanositi, pa je dobro, da poiščeta zdravniško pomoč.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net