Dojenček

Mi načrtujemo oddih na morju, otrok pa ima norice

Objavljeno: 16. julija, 2025 Avtor: Mama.Over.Net
deklica ima norice, v rokah stiska medvedka, medtem ko leži na postelji
Vročina in visoka zračna vlaga namreč povečata tveganje za zaplete. Foto: Profimedia

Prebolevanje noric poleti ni nič bolj težko, je pa lahko precej bolj neprijetno. Vročina in visoka zračna vlaga namreč povečata tveganje za zaplete. Zakaj?

Norice (vodene koze) se pojavljajo skozi vse leto. Pogosteje pa jih v valovih zaznavamo spomladi, zgodaj poleti ali v času jesenskih počitnic.

Norice povzroča virus varicella-zoster in so izjemno nalezljive. Virus se prenaša kapljično (s kašljanjem, kihanjem) ali z neposrednim stikom z mehurčki. Poleti so otroci pogosteje skupaj na igriščih, taborih, vrtcih, družinskih piknikih, kar še dodatno poveča možnosti prenosa virusa. Prav tako virusu ustreza nekoliko višja temperatura in vlažnost zraka, saj te razmere omogočajo lažje preživetje virusnih delcev v okolju.

Kaj poletje prinaša kot dodatno breme?

Prebolevanje noric poleti ni nič bolj težko, je pa lahko precej bolj neprijetno. Vročina in visoka zračna vlaga namreč povečata tveganje za zaplete. Zakaj?

Ena največjih težav je prekomerno potenje. Zaradi noric je koža že tako ali tako razdražena, potenje pa še dodatno draži izpuščaje. To lahko povzroči še hujši občutek srbenja, poleg tega pa znoj lahko povzroča pekoč občutek. Če otrok mehurčke praska, obstaja tudi večje tveganje za sekundarne bakterijske okužbe ranic.

Drugi izziv predstavljajo nezračne obleke in višje temperature. Poleti, da nam ni vroče, nosimo lahka in tanka oblačila. Pri otrocih, ki imajo norice, je to včasih težje. Starši jih pogosto oblečejo v nekoliko bolj pokrivajoča oblačila, da bi zaščitili kožo pred praskanjem in soncem, saj sončni žarki lahko povzročijo, da na mestih nekdanjih izpuščajev ostanejo vidni madeži.

Težavo povzroča tudi sonce, ki lahko povzroči pigmentne spremembe na koži. Poleg tega je koža v času noric bolj občutljiva in jo sončni žarki lažje poškodujejo, zato je izpostavljanje soncu v tem času zelo tvegano.

Številne poletne aktivnosti zaradi noric odpadejo. Otroci med noricami ne smejo v bazene, saj obstaja nevarnost, da okužbo razširijo. Poleg tega lahko voda dodatno razdraži ranice in lahko pride do dodatnih okužb. Zaradi noric je lahko treba tudi prestaviti potovanja ali izlete.

Kako pravilno negovati norice poleti?

S pravilno nego lahko preprečite dodatne težave in zagotovite otrokovo čim večje udobje. Tu je nekaj ključnih napotkov:

  1. Poskrbite za prijetno temperaturo: Prostor, kjer otrok biva, naj bo hladen in dobro prezračen, poskusite se izogniti pretirani vročini, ki spodbuja potenje.
  2. Lahka, zračna oblačila: Otroka oblecite v bombažna, mehka, svetla oblačila, ki naj ne bodo tesna, da ne drgnejo po mehurčkih.
  3. Pravilna higiena kože: Priporočamo tuširanje in umivanje z antiseptičnimi mili. Pazite, da uporabite samo čisto vodo. Kožo nato rahlo osušite z brisačo s tapkanjem (ne drgnite!).
  4. Blaženje srbenja: Po dogovoru z zdravnikom lahko uporabite antihistaminike v obliki sirupa ali tablet za zmanjšanje srbenja. Nanašanje krem na posamezne izpuščaje je odsvetovano. Izjemoma se lahko poslužimo pen ali gelov, ki delujejo antiseptično, a le če to svetuje zdravnik ali farmacevt. Če gre za težjo obliko, lahko odraslim ali večjim otrokom zdravnik predpiše protivirusna zdravila.
  5. Skrb za nohte: Nohti naj bodo kratko pristriženi, da otrok ne poškoduje kože ob praskanju in ne zanese bakterij v rane.
  6. Dovolj tekočine: Visoke temperature povečajo tveganje za dehidracijo, zato naj otrok pije dovolj tekočine.
  7. Izogibanje soncu: Otrok naj se zadržuje v senci. Poskrbite, da bodo izpuščaji zaščiteni pred soncem, saj sveže brazgotine ob izpostavitvi UV-žarkom lahko postanejo temnejše in trajno vidne.
  8. Socialna izolacija: Otrok naj ostane doma, dokler mehurčki ne počijo, se posušijo in prekrijejo s krastami (to je običajno 7 do 10 dni), saj je takrat še vedno nalezljiv za druge.
deklica z noricami, namazana z antiseptično kremo pri zdravniku
S pravilno nego lahko preprečite dodatne težave in zagotovite otrokovo čim večje udobje. Foto: Profimedia

Cepljenje, pomembna novost v Sloveniji

Letos je v Sloveniji steklo redno cepljenje otrok proti noricam. Otroci, ki so rojeni februarja 2024 in kasneje, bodo proti noricam cepljeni skupaj s cepljenjem proti ošpicam, mumpsu in rdečkam. Prvi odmerek bodo dobili v starosti med 11 in 18 meseci, drugi odmerek pa bodo prejeli pri starosti treh let. Z rednim cepljenjem se ne le zaščitijo posamezni otroci, ampak se zmanjša širjenje virusa v skupnosti, kar pomeni manjše možnosti za izbruhe noric v šolah in vrtcih.

Okužbe kože so med najpogostejšimi zapleti, ki nastanejo, ko se mehurčki na koži vnamejo ali se inficirajo z bakterijami. Ta okužba lahko prizadene ne samo kožo, ampak tudi globlje strukture, kar navadno zahteva antibiotično zdravljenje, pogosto celo hospitalizacijo. Če okužba ni nadzorovana, lahko povzroči brazgotine, ki lahko trajajo celo življenje.

Cepljenje proti noricam se izkazuje kot izjemno učinkovito in varno. Že en odmerek cepiva otroka pred boleznijo zaščiti v 93–97 % primerov, po prejetem drugem odmerku pa v skoraj vseh primerih dosežemo 100 % zaščito. Cepivo ne prepreči le same bolezni, ampak tudi hujše zaplete, ki so lahko nevarni za otrokov razvoj. Zaščita po cepljenju je dolgotrajna in se pričakuje, da bo trajala vse življenje.

Če imate dvome, kako oskrbovati norice poleti ali kako se noricam izogniti s cepljenjem, se vedno posvetujte z izbranim zdravnikom.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net