Štirje pogosti razlogi, zakaj malčki nočejo uporabljati kahlice
Ali ima vaš otrok težave z odvajanjem blata med navajanjem na kahlico? Tako lahko njegove težave olajšate.
Številni starši se soočajo s težavo, da njihovi malčki ne želijo opravljati velike potrebe na kahlici, ampak to raje počnejo v plenicah in hlačkah. Velik razlog za to lahko tiči v tem, da otrok enostavno še ni pripravljen uporabljati kahlice. Če vaš otrok noče uporabljati kahlice, se morda še ni pripravljen posloviti od plenic, opozarja dr. Ari Borwn, soavtor knjige Toddler 411: Clear Answers & Smart Advice for Your Toddler.
Preden začnete proces učenja uporabljanja kahlice, bodite pozorni na znake, ali je vaš otrok na to pripravljen. Kateri so ti znaki? Otrok čez dan vsaj dve uri ne opravi potrebe. Otrok tudi po spanju ni opravil potrebe, godrnja in počepne, kadar se pripravlja na potrebo, sledi preprostim navodilom in se lahko sam sleče. Obenem dotični otroci tudi prosijo starše, da jim preoblečejo mokre plenice, sami izrazijo željo po uporabi kahlice ter želijo opustiti plenice. Če večina teh znakov ni prisotnih, najverjetneje še ni pravi čas za prehod na kahlico.
Otrok se sooča z zaprtjem
Otrok, ki je imel samo eno slabo izkušnjo z zaprtjem, se bo želel izogniti takšni situaciji. To pomeni, da lahko ob občutku, da morajo opraviti potrebo, to zadržijo in se izognejo kahlici. Poleg zaprtja pa obstaja še več razlogov, zakaj otroci ne želijo opraviti potrebe. Ti so bolečina, povezana z opravljanjem potrebe, bolezen, toplo vreme, spremembe v prehrani, dehidracija, potovanja, boleči izpuščaji zaradi plenic, neznano okolje ali pomanjkanje zasebnosti in odvračanje pozornosti.
Vsekakor pa strokovnjaki svetujejo, da poiščite zdravniško pomoč, če menite, da zaprtje povzroča težave pri navajanju na kahlico. Zdravniki običajno priporočajo uporabo nežnega odvajala več dni ali tednov, da se nakopičeno blato očisti. Prav tako je prehrana bogata z vlakninami ključnega pomena za dolgoročni uspeh, navaja portal parents.com.
Otroka je strah opravljati potrebo na kahlici
“Opravljanje potrebe na stranišču je za številne otroke strašljivo,” pravi pediatrinja Adiaha Spinks-Franklin. “Morda se počutijo, kot da s kakanjem izgubljajo del svojega telesa. Lahko pa jim ni všeč, ko jim voda brizga na zadnjico, ali pa jih je strah, da jih bo posrkalo v stranišče.” Strokovnjaki za premagovanje strahu priporočajo naslednji postopek: najprej otroku dovolite, da opravi potrebo v plenico, ampak le v kopalnici. Po kakšnem tednu, naj potrebo opravijo v plenico, a le kadar sedijo na kahlici. Nato s škarjami izrežite luknjo v plenici in jo oblecite otroku. Naj jo nosi, ko uporabi stranišče. Po enem tednu nato nastopi čas za uporabo spodnjic.
Če se otrok bolj boji splakovanja, to omilite z uporabo toaletnega papirja. Prav tako jih seznanite z zvokom in prizorom splakovanja. Lahko pa tudi počakate, da zapustijo kopalnico, preden splaknete.
Otrok si morda želi nadzora nad situacijo
Nekateri otroci raje sedijo v umazanih plenicah in tako uveljavljajo svojo moč nad situacijo, kot pa da bi opravili potrebo, kadar je to od njih zahtevano. “Pomembno je narediti korak nazaj in se izogniti boju za moč. Bistvena starševska veščina je, da se naučite, kako se odklopiti,” je dejala Allison Chase, doktorica znanosti ter psihologinja, specializirana za otroke in družine.
Otroci se namreč pogosto počutijo nemočno, saj se vse odloča namesto njih. Če otroku ponudite izbiro, se bo počutil, kot da ima nekaj nadzora nad svojim življenjem. Ravno zaradi tega poiščite majhne trenutke in otroku ponudite izbiro, kjer bo začutil, da ima tudi on besedo. Tako ga lahko na primer vprašate, ali bo raje nosil rdeče ali modro spodnje perilo.
Drugi rešitev je, da vzamete plenice in otroku zaupate, da sam nadzoruje, kdaj opravi potrebo. Lahko pa si tudi razdelita odgovornost za odpravljanje nesreč. Nekateri starši predlagajo tudi uvedbo sistema za nagrajevanje za uspešno uporabo kahlice.
Če imate kakršnakoli vprašanja ali skrbi glede otrokovega odvajanja blata ali ugovarjanja kahlici, se obrnite na pediatra ali zdravstvenega delavca. Skupaj lahko namreč sestavite pravi načrt, ki ustreza potrebam vašega otroka.