fbpx
Nosečka

14 simptomov, ki jih med nosečnostjo ne smete prezreti

Objavljeno: 4. novembra, 2024 Avtor: Mama.Over.Net
nosečnica drži roke na trebuhu
Če čutite, da je z vašim telesom res nekaj narobe, poiščite zdravniško pomoč. Tudi če se na koncu izkaže, da ste se motili. Foto: Profimedia

Obdobje nosečnosti je za vsako žensko čas velikih sprememb, tako fizičnih kot psihičnih. Nekateri simptomi med nosečnostjo kažejo na resnejše zaplete.

Večina nosečnosti poteka brez težav. Vendar pa obstajajo nekateri simptomi, ki kažejo na resnejše zaplete, ki jih ne smete prezreti. Če čutite, da je z vašim telesom res nekaj narobe, poiščite zdravniško pomoč. Tudi če se na koncu izkaže, da ste se motili, vam noben zdravnik ne bo očital, da ste se obrnili nanj. Vi pa boste mirni.

Sledi nekaj simptomov med nosečnostjo, ki lahko kažejo na resnejše zaplete.

Intenzivna bolečina v trebuhu

Če ste noseči manj kot 12 tednov in čutite ostre bolečine v spodnjem delu trebuha (na eni ali obeh straneh maternice), gre lahko za zunajmaternično nosečnost. Na zunajmaternično nosečnost nakazujejo tudi bolečine v ramenih in okoli danke, zato vsekakor takoj obiščite zdravnika. Ostra bolečina je lahko tudi znak spontanega splava, odcepitve posteljice ali prezgodnjega poroda.

Bolečina v zgornjem delu trebuha okoli jeter (na desni strani, pod prsnim košem) je lahko simptom preeklampsije – motnje, ki prizadene 5 do 8 odstotkov nosečnic. Najpogosteje se pojavi po 20. tednu nosečnosti, simptomi pa so visok krvni tlak in beljakovine v urinu.

Eden od prepoznavnih simptomov preeklampsije je otekanje stopal in nenadno povečanje telesne teže. Ta motnja prizadene tako mater kot otroka. Če je ne zdravimo, lahko povzroči izgubo zavesti, komo ter celo smrt matere in otroka.

Bolečine v zgornjem delu trebuha so lahko tudi znak slabe prebave. Bolečine v dimljah ali spodnjem delu hrbta lahko kažejo na okužbo ledvic, ki jo je treba zdraviti z antibiotiki.

Bolečine v prsih

Lahko kaže na pljučno embolijo (krvni strdek v pljučih) ali vnetje reber (plevritis). Tega znaka ne smete prezreti.

Zvišana telesna temperatura in vročina

Če imate temperaturo 37,8 stopinje Celzija in nimate drugih simptomov, se takoj posvetujte z zdravnikom. Prav tako, če temperatura preseže 38,9 stopinj. Poiščite zdravniško pomoč, saj imate morda okužbo, ki zahteva zdravljenje z antibiotiki.

Prekomerno otekanje spodnjega dela nog in prekomerno pridobivanje telesne teže

Ti simptomi lahko kažejo na preeklampsijo.

zatečene ženske noge
Otekle in boleče noge so lahko znak, da se v telesu nekaj dogaja. Foto: Profimedia

Prekomerno bruhanje in/ali driska

Čeprav je jutranja slabost neprijetna, ni nevarna. Če pa ves čas bruhate in ne morete ničesar zadržati, ste lahko dehidrirani. Podobno velja, če imate drisko. Ker se vaše telesne tekočine zmanjšajo, lahko postane nevarno za vas in vašega otroka. Če bruhanje spremlja visoka vročina, boste morda morali v bolnišnico po infuzijo.

Glavobol, dvojni vid ali svetloba pred očmi

Če imate v prvem trimesečju glavobol ali redno trpite za migrenami, verjetno ne gre za nekaj resnega. Če pa imate v drugem in tretjem trimesečju nenadne glavobole, dvojni vid ali se vam bliska pred očmi, je to lahko znak preeklampsije in nevarno visokega krvnega tlaka, ki zahteva bolnišnično zdravljenje.

Izcedek

Če ste na koncu nosečnosti, obilen izcedek verjetno pomeni, da vam je odtekla voda, zato pojdite v bolnišnico. Če občutite povečano iztekanje tekočine pred 37. tednom nosečnosti, je morda prišlo do izliva plodovnice in razpoka plodovega ovoja, kar je znak prezgodnjega poroda. Vendar ne domnevajte takoj najhujšega. Nekatere mame mislijo, da jim je odtekla voda, v resnici pa je dojenček le malo močneje udaril po mehurju in jim je ušlo malo urina. Če pa ste popadke začutili med 24. in 36. tednom nosečnosti, se posvetujte z zdravnikom. Morda gre za normalne Braxton-Hicksove popadke, vendar je bolje, da vas pregleda zdravnik.

nosečnica nosečniški trebuh
Kadar se nosečnost bliža koncu in se telo prične pripravljati na porod, lahko sluzni čep prvi izpade. Foto: Profimedia

Boleče uriniranje, ki ga spremljajo vročina, mrzlica in bolečine v hrbtu

Lahko gre za okužbo sečil, ki jo je treba zdraviti z antibiotiki.

Otekle, boleče noge

Boleča in otekla noga, topla na dotik, je lahko znak globoke venske tromboze, zato takoj pokličite zdravnika. Vendar pa lahko globoko vensko trombozo zamenjamo za običajno in neškodljivo stanje površinskega tromboflebitisa, ki prizadene majhne vene na površini kože spodnjih nog. Te med nosečnostjo postanejo rdeče in občutljive, zlasti če imate prekomerno telesno težo. Ultrazvočni pregled bo pokazal, za katero diagnozo gre.

Upočasnitev ali odsotnost gibanja ploda

Prvo premikanje dojenčka začutimo med 16. in 20. tednom nosečnosti. Po 28. tednu bi morali čutiti vsaj 10 gibov na dan. Če približno eno uro niste začutili, da bi se otrok premaknil, brez panike. Popijte kozarec soka, ki bo zvišal tudi raven sladkorja v krvi dojenčka. Preden pokličete zdravnika, lezite na levi bok v tihi sobi in verjetno boste začutili, da se vaš otrok premika.

Če pa se vam zdi, da se je otrok premalo premikal, poiščite zdravniško pomoč. Če ste v dvomih, kolikokrat se je otrok premaknil, si to beležite.

Žeja in neredno uriniranje

Če nenadoma začnete čutiti žejo, čemur sledi malo ali nič uriniranja, je to lahko znak dehidracije ali odpovedi ledvic. To je nevarno tako za mamo kot otroka. Obrnite se na zdravnika.

Vaginalna krvavitev

V prvih 12 tednih nosečnosti je majhna količina neboleče krvavitve normalna. Če pa močno krvavite, je najbolje, da se obrnete na zdravnika, ki vas bo pregledal. Zelo močna in boleča krvavitev zahteva takojšnjo pomoč, zato pojdite na urgenco.

nosečnica pije kozarec vode
V času nosečnosti je treba poskrbeti za zadosten vnos tekočine. Foto: Profimedia

Srbenje po celem telesu

Lahko je simptom nosečniške holestaze (motnje v delovanju jeter, ki povzroči povečano kopičenje žolčnih soli v krvnem obtoku), zlasti če je prisotna zlatenica (rumena koža in temen urin). Za mater ni nevarnosti, lahko pa je ogrožen otrok.

Padec

Padci niso pretirano nevarni, saj otroka ščitita maternica in plodovnica, a vseeno pokličite zdravnika in mu razložite, kaj se je zgodilo. Nato sledite njegovim navodilom. Če imate po padcu izcedek ali pride do krvavitve, poiščite zdravniško pomoč. 

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net