To je vse pogostejša bolezen med nosečnicami
![nosečnica sedi na mizi](https://mama.zurnal24.si/wp-content/uploads/2024/09/nosecnica-sedi-na-mizi.jpg)
Marsikatero nosečnico preseneti diagnoza, ki poveča tveganje za zaplete pri otroku in materi.
Nosečnostna sladkorna bolezen je najpogostejša diagnoza v nosečnosti pri nosečnicah v Sloveniji. Po podatkih iz leta 2020 jo je imelo kar 18,5 odstotka nosečnic. Običajno se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Vzrok za razvoj nosečnostne sladkorne bolezni so hormonske spremembe. Po porodu praviloma izzveni. Pri ženskah, ki jim je bila v času nosečnosti postavljena ta diagnoza, obstaja povečano tveganje, da kasneje v življenju zbolijo za sladkorno boleznijo tipa 2.
Kateri so dejavniki tveganja?
Med dejavnike tveganja za razvoj nosečnostne sladkorne bolezni sodijo višja starost nosečnice, sladkorna bolezen tipa 2 v družini, nosečnostna sladkorna bolezen v predhodni nosečnosti in prekomerna telesna teža nosečnice.
Če bolezen ni dobro urejena, se poveča tveganje za zaplete. Povišane vrednosti glukoze v krvi vplivajo na pospešeno rast ploda, kar poveča tveganje za porod s carskim rezom oziroma slabše izide vaginalnega poroda. Poleg tega lahko pride do slabše preskrbe s kisikom, kasnejšega dozorevanja pljuč in povečanega tveganja za dihalno stisko novorojenčka.
Možni so tudi zapleti pri otrocih, katerih matere so imele v nosečnosti nosečnostno sladkorno bolezen. Pogosteje imajo presnovne motnje, prekomerno telesno težo in večje tveganje za razvoj sladkorne bolezni.
Ciljne vrednosti glukoze v krvi pri nosečnostni sladkorni bolezni so 5,3 mmol/L na tešče, 7,8 mmol/l 60 minut po obroku tet 6,7 mmol/l 90 do 120 minut po obroku.
Meja je 5 mmol/l
V začetku nosečnosti se opravijo laboratorijske preiskave, s katerimi se določi glukoza v krvi. V primeru, da je raven glukoze višja od 5 mmol/l, se postavi diagnoza nosečnostna sladkorna bolezen. Če je raven glukoze nižja, morajo nosečnice med 24. in 28. tednom nosečnosti opraviti 2-urni oralno glukozno-tolerančni test (OGTT). Nosečnice, pri katerih je odkrita bolezen, opravijo pregled pri diabetologu.
Nosečnice, ki imajo nosečnostno sladkorno bolezen, morajo meriti koncentracijo glukoze v krvi in poskrbeti za primerno prehrano. Dobro urejena bolezen pomeni manjše tveganje za neugodne učinke hiperglikemije na plod in za preeklampsijo.
Več o prehranskih priporočilih nosečnicam, ki imajo nosečnostno sladkorno bolezen, najdete tukaj.