Razvoj

To so najljubše knjige slovenske mladine

|
Avtor: Staša Pust
oče bere knjigo otrokom
Otrokom je treba čim več brati in jim tako približati branje. Foto: Profimedia

Ne veste, kako otroka navdušiti za branje? Nič hudega! Preverite, kaj svetujejo v knjižnici.

Čeprav marsikdo meni drugače, je branje otrok in mladostnikov v Sloveniji še vedno pomembna oblika kvalitetnega preživljanja prostega časa. Pri mlajših otrocih imajo ključno vlogo predvsem starši, ki jih navajajo na obisk knjižnice ter prebiranje knjig v družinskem krogu.

Starejši otroci z branjem kakovostne literature pridobijo bralne navade, knjige pa jih spodbudijo k globljemu razmišljanju ter razvijanju domišljije.

To potrjujejo tudi podatki, ki so nam jih posredovali pri Mestni knjižnici Ljubljana: “Med aktivnimi člani Mestne knjižnice Ljubljana je bilo v zadnjih štirih let povprečno 4 % predšolskih otrok, 18 % osnovnošolcev in 10,4 % srednješolcev. Število je seveda vsako leto različno in v zadnjih letih sta se deleža predšolskih otrok in osnovnošolcev povečala, delež srednješolcev pa se je nekoliko zmanjšal.

37 % gradiva, ki ga izposodijo, je namenjenega otrokom do 15. let, 63 % pa za odrasle. Ker je branje otrok še vedno pomembna oblika kvalitetnega preživljanja prostega časa, jih k temu spodbujajo na različne načine. Tak je npr. bralni projekt Poletavci in NajPoletavci, ki je namenjen sproščenemu branju med počitnicami ter samostojni izbiri knjig.

Deklica bere knjigo
Z branjem bogatijo tudi besedni zaklad in poznavanje jezika. Foto: Profimedia

Projekt se je razširil v 19 splošnih knjižnicah v Sloveniji, pa tudi čez državne meje in postal že nacionalni projekt poletnega branja med osnovnošolci in srednješolci. V letu 2023 je v Poletavcih sodelovalo 3887 Poletavcev (2022: 3163), ter 528 NajPoletavcev (2022: 356).

Katere knjige pa so med otroki in mladostniki najbolj priljubljene?

Podatki iz bibliografskega sistema Cobiss kažejo, da so si v obdobju med majem in julijem 2024 otroci v slovenskih splošnih knjižnicah največkrat izposodili naslednje otroške in mladinske knjige: Brina Brihta, avtorice Sally Rippin (2040 izposoj), knjigi Superdeževnik (1078) in Zverjasec (980), avtorice Julie Donaldson, Pasji mož, Ravs divjine, Dava Pilkeya (974) in Polž na potepu na kitovem repu (Donaldson, Julia,).

Med najbolj priljubljene knjige za otroke vseh časov sodijo stripi, ki jih poleti mladi bralci s polic izpraznijo zelo hitro. “Močno je opazno tudi povečanje izposoje knjig za starejše od 13 let, predvsem skupini SM Resničnost in SM Fantastika. Povečuje pa se tudi izposoja knjig iz skupin Resničnost, Fantastika in Zgodbice,” omenijo pri Mestni knjižnica Ljubljana (MKL).

Branje pravljic pri otrocih spodbuja razvoj abstraktnega mišljenja. FOTO: Profimedia.

Po njihovih opažanjih je še vedno največ povpraševanja po pustolovskih in fantazijskih knjigah ter detektivkah (kriminalkah). Ne zaostajajo niti zgodovinske, dnevniške in problemske tematike. Med najbolj priljubljene knjige za otroke slovenskih avtorjev se uvrščajo zbirka Anica Dese Muck, Svetlana Makarovič s Kosovirji ter Pekarno Miš Maš, Deček Brin na kolišču Sebastijana Preglja, zbirka Bogdana Novaka Zvesti prijatelji, Enci benci na kamenci, poezija Anje Štefan Melje melje mlinček, Drobtine iz mišje doline in druge.

Med tujimi avtorji pa so še vedno zelo priljubljene slikanice Julie Donaldson Zverjasec, Zverjašček in tudi druge, serija čarovnika Harryja Potterja J.K. Rowling, stripi, kot so Asterix, TinTin, Kapitan Gatnik in Pasji mož avtorja Dava Pilkeya, zbirka Enid Blyton Pet prijateljev, Dnevnik nabritega mulca (KInney Jeff) in serije knjig o Percy Jacksonu avtorja Ricka Riordana.

Katere pa so tiste knjige, ki trenutno niso tako priljubljene, pa bi se jih splačalo prebrati?

Zelo priporočamo dela slovenskih avtorjev, ki so res kvalitetna, med njimi naj omenimo Tik je šel v gozd po drva Mihe Hančiča in Rama Cunte, Naokokoli Maše Ogrizek in Mihe Hančiča, Žiga špaget gre v širni svet Aksinje Kermauner, Kdo je kriv, da je zima bela in druge zgodbe Neli Kodrič Filipčić, Jane Bauer Kako objeti ježa, Vinka Möderndorferja Romeo in Julija iz sosednje ulice, Arlan pod preprogo Andreja Predina.
Med tujimi lahko omenimo Mumine Tove Jansson, Dober dan za plezanje po drevesih, avtor Jaco Jacobs in druge,
” priporočijo sogovorniki iz MKL.

Več priporočil lahko bralci poiščejo tudi na njihovi spletni strani, na portalu Dobreknjige.si ter v priročniku za branje mladinskih knjig, ki ga vsako leto pripravlja Pionirska, center za mladinsko književnost in knjižničarstvo.

Imena za punčke
Imena za fantke

Povezani članki

Šolar

Šola ni bau bau

Proti koncu avgusta, še posebej zadnji teden, ozračje napolni poplav besed, ki jih ponavljamo starši. Šola se bo začela, letos bo drugače …

Zadnji dodani članki