3 pomembne stvari, ko otrok jemlje antibiotik
V primeru, da zdravnik otroku predpiše zdravljenje z antibiotiki, je nujno, da upoštevate tri stvari.
Smo sredi sezone viroz, prehladov in grip, ki so jim še posebej izpostavljeni otroci. Čeprav pri večini tovrstnih stanj zadošča domače zdravljenje, je, če se stanje ne izboljša, nujen obisk zdravnika.
V nekaterih primerih so potrebni antibiotiki. Strokovnjaki britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS) so staršem na Instagramu razkrili tri stvari, ki so pomembne, če zdravnik otroku predpiše antibiotike.
1. Pojesti je treba vse antibiotike
Ko otroku zdravnik predpiše antibiotik, je pomembno, da otrok poje zdravilo do konca, tudi če mu je po dveh ali treh dneh bolje.
“Če otroku zaradi bakterijske okužbe predpišejo antibiotike, se lahko počuti bolje po dveh ali treh dneh. Pomembno pa je, da zdravilo jemlje tako, kot je bilo predpisano, do konca,” pravijo pri NHS. V nasprotnem primeru je tveganje za ponovno okužbo večje. “Če antibiotika ne pojemo do konca, se poveča tudi tveganje, da bakterije postanejo odporne na antibiotike,” dodajajo.
2. Upoštevajte zdravnikov nasvet o potrebi po antibiotikih
“Otroci pogosto ne potrebujejo antibiotikov, saj v večini primerov okužbe pri otrocih povzročajo virusi, kot sta prehlad ali gripa, ki jih antibiotiki ne morejo pozdraviti,” pojasnjujejo. Starši naj upoštevajo nasvet zdravnika glede tega, kdaj so antibiotiki res potrebni in kdaj ne. “Odpornost na antibiotike je velik problem – jemanje teh zdravil tudi, ko niso potrebna, pomeni, da v prihodnosti ne bodo imela nobenega učinka na otroka.“
- Mogoče vas zanima tudi: Preprost trik, kako otroku brez težav dati zdravila
3. Antibiotik ni več predpisan rutinsko
Pri NHS pojasnjujejo, da antibiotiki ne pomagajo pri vseh okužbah, vključno z večino vrst kašlja, prehlada in gripe. Poudarili so tudi, da antibiotikov pri vnetju grla in ušes pri otrocih ne predpisujejo več rutinsko. Svetujejo, da blažje bakterijske okužbe tako pri odraslih kot pri otrocih poskušamo pozdraviti brez antibiotikov.
Prekomerna uporaba antibiotikov pri zdravljenju nekaterih neškodljivih stanj povečuje verjetnost, da bodo pri zdravljenju nekaterih resnejših stanj postali neučinkoviti, poudarjajo strokovnjaki.
Svetovna zdravstvena organizacija in druge zdravstvene organizacije si prizadevajo zmanjšati uporabo antibiotikov, zlasti pri zdravstvenih stanjih, ki takšnega zdravljenja ne zahtevajo.
Vas skrbi, da vašemu novorojenčku, dojenčku ali malčku ob nesreči ali bolezni ne bi znali nuditi prve pomoči? Lahko se prijavite v brezplačen program za starše, ki so ga s strokovnjaki pripravili pri Zavarovalnici Generali. Več o programu “Za srečen začetek” in kje se lahko prijavite najdete TUKAJ.