Aktualno

Tako je mama rešila življenje 17 dni staremu otroku

|
Avtor: Mama.Over.Net
dojenček spi v posteljici
Postopek oživljanja dojenčkov se razlikuje od postopka oživljanja otrok. Foto: Profimedia

Mama se lahko le svojemu znanju o oživljanju dojenčkov in otrok lahko zahvali, da je njen sin lahko vpihnil svečko za prvi rojstni dan.

35-letna Lucy Robin je lani rodila dvojčka, deklico in dečka. Medtem ko je bilo z po rojstvu z deklico Sophie vse v redu, pa je deček Sammie moral ostati devet dni na intenzivnem oddelku zaradi zapletov ob rojstvu. Ko je šel domov, je bil “klinično v redu“, je za SWNS povedala mama. “Ampak imela sem občutek, da nekaj ni v redu z njim.

Ko je bil star 17 dni, se je izkazalo, da je imela prav. Zvečer je otroka dala spat in se odpravila spat tudi sama. Nedolgo zatem se je prebudila, ker je imela občutek, da nekaj ni v redu. Ko je pogledala sina, je videla, da je v obraz povsem moder, iz nosa mu je priteklo nekaj krvi, na otip pa je bil hladen. Mislila je, da je mrtev.

Medtem ko je njen mož klical reševalce, je začela izvajati postopke oživljanja. V sedmih minutah, kolikor so reševalci potrebovali za prihod, ji je uspelo doseči, da se je sinovo stanje malenkostno izboljšalo. “Začel je spet dihati, ampak ne v celoti. Vsaki 30 sekund je vdihnil,” je povedala.

Po prihodu reševalcev so ti prevzeli nadaljnje postopke. Deček je preživel naslednje štiri tedne v bolnišnici, nedavno pa praznoval svoj prvi rojstni dan.

Lucy zdaj želi ozaveščati starše o pomenu poznavanja postopkov oživljanja. “Mislim, da je pomembno, da ljudje vedo, kako pomagati svojim otrokom,” je povedala. “Niti v sanjah nisem pomislila, da bi kdaj morala oživljati enega svojih otrok. Ne vem, kaj bi se zgodilo, če se ne bi tega naučila. Mojega sina ne bi bilo več med nami,” je prepričana. Kot je povedala, je nekajurno izobraževanje v primeru njenega sina pomenilo ločnico med življenjem in smrtjo.

oživljanje dojenčka
Pri oživljanju dojenčka za masažo srca uporabljamo dva prsta. Foto: Profimedia

Kako oživljati dojenčka in otroka?

Če se znajdemo v situaciji, ko je treba oživljati dojenčka ali otroka, moramo upoštevati nekaj pravil. Če pri dojenčku ali otroku ne zaznamo normalnega dihanja, ga je treba začeti oživljati. Dojenčku damo 5 vdihov na usta in nos, otroku pa samo na usta, s tem, da mu s prsti stisnemo nos. Ko opravimo 5 vdihov, preverimo, če je otrok zadihal.

Podrobneje je postopek oživljanja otroka predstavljen v spodnjem posnetku:

Če se otrokovo stanje ni spremenilo, moramo nadaljevati z masažo srca. Pri dojenčku izvajamo masažo srca z dvema prstoma. Z dvema prstoma 30-krat pritisnemo na prsni koš, nato naredimo dva vdiha  in spet 30 pritiskov na prsni koš. S tem postopkom nadaljujemo dokler otrok ne zadiha ali dokler ne pride nujna medicinska pomoč.

Podrobneje je postopek oživljanja dojenčka predstavljen v spodnjem posnetku:

Pri otroku je postopek enak, le da namesto z dvema prstoma masažo izvajamo z dlanjo, vdihe pa dajemo samo na usta, medtem ko nos pritisnemo s prsti.

Imena za punčke
Imena za fantke

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Ideje

Idilični družinski izlet blizu Ljubljane

Ni skrivnost, da za obisk prečudovitih naravnih znamenitosti ne potrebujemo iti daleč od doma. Slovenija v sebi skriva res mnogo lepot. Ena od njih se nahaja le pol ure vožnje iz Ljubljane.