Malček

Ko udari tragedija: Kako z otrokom govoriti o smrti

|
Avtor: Mama.Over.Net
oce tolaži sina
Pomembno je, da ste z otroki odkriti. Foto: Profimedia

Tako kot smrt je tudi pogovor z otrokom o smrti neizogiben. A vendar moramo to narediti na pravilen način.

Zadnja stvar, na katero pomisli starš, je, kako otroku razložiti koncept smrti. A vendar je smrt nekaj popolnoma naravnega in njeno zanikanje lahko povzroči samo še več škode kot pa koristi.

Certificirana strokovnjakinja za življenje otrok Jessica Correnti je delila nekaj nasvetov, kako z otrokom govoriti o smrti.

Uporabite preproste primere iz narave

Temo smrti lahko naslovimo že v najmlajših letih. Morda ste na sprehodu s svojim malčkom in on opazi žuželko ali ptico, ki je umrla, ter vas vpraša, zakaj se ne premika. Takrat lahko otroku enostavno odgovorite, da je žival umrla. Morda vam bo otrok postavil dodatna vprašanja, vendar jim takrat ustrezno odgovorite. Prav tako mu razložite, da ta ptica ne bo nikoli več vstala. Pojasnite, da se mrtve živali ne morejo več premikati, dihati ali delati česarkoli, kar počnejo živa bitja, je zapisala Jessica na portalu Motherly. Ko bo prišlo do smrti v ožji družini, bo otrok tako imel vsaj nekakšno osnovno.

Ustvarite varen čustveni in fizični prostor za vas in otroka

Kadar napoči čas za čustveno težke pogovore, moramo vzpostaviti varen prostor zase in za svoje otroke. Preden se lotite pogovora, odstranite vse motnje in poskrbite za svoje čustvene potrebe ter si zagotovite zasebnost. Ta prostor je lahko kjerkoli, kjer se vi in otrok počutita varno. Lahko je zunaj v naravi ali pa v zavetju vašega doma.

Najprej ugotovite, kaj vedo

Morda je vaš otrok že videl bolezen ali pa opazil, da se vaš hišni ljubljenček stara. Povprašajte otroka o njegovih izkušnjah, saj boste tako videli, kaj že ve in posledično nadgradili njegovo znanje. Vprašajte ga tudi, če je na primer opazil, da vaš pes težje vstane in ima že precej sivo dlako, ter kaj on meni o tem. Tako boste videli, koliko informacij boste morali podati otroku.

Bodite iskreni

Govoriti o smrti iskreno je lahko zelo težko, saj velikokrat želimo raje reči, da je kuža odšel na kmetijo, kjer uživa s svojimi prijatelji, namesto tega, da je umrl. Tudi kadar nas otrok vpraša, ali bo nekoč umrl, mu želimo takoj reči, da ne. Čeprav se nam laganje in prikrivanje zdi kot dobra izbira, pa se je treba zavedati, da bo otrok slej kot prej izvedel resnico. Zato moramo zagotoviti, da bomo zaupanje gradili na podlagi iskrenosti. Otroci so običajno pametnejši, kot mislimo, morda celo že poznajo odgovor, a potrebujejo potrditev starša.

Naj bo preprosto in konkretno

Izogibajte se evfemizmom, kot so preminiti, oditi in izgubiti, saj tako omehčate besedo smrt. Morda se to na prvi pogled zdi ostro, vendar so besede smrt, umreti in umiranje pravzaprav najboljša izbira. Evfemizmi lahko namreč zmedejo otroke in ustvarijo napačne predstave, opozarja Jessica.

Prav tako lahko ob novici o smrti bližnjega navedete tudi vzrok, saj ta odpravi morebitne napačne predstave o tem, zakaj je prišlo do smrti.

Prav tako ne pozabite, da to ne bo le en pogovor. Otroci se najbolje znajdejo z majhnimi informacijami, ki se sčasoma naravno gradijo. Sledite njihovemu koraku. Odgovorite jim z enim ali dvema stavkoma in počakajte na njihove namige, da vas obvestijo, ali bi radi izvedeli še več.

Uporabite knjige kot ogrodje za te težke pogovore

Knjige lahko pomagajo otrokom in družinam pri težkih pogovorih. Tam lahko najdete besede, kadar sami ne veste, kaj bi rekli. Dobra knjiga bo prav tako proaktivno odgovorila na pogosta vprašanja o smrti in žalovanju.

Normalizirajte raznolika čustva

Otroku povejte, da je v redu, če čuti kakršnokoli čustvo. Povejte mu tudi, kako se vi počutite. Zavedajte se, da je v redu, če vas vidi, da jokate, ste jezni ali pa se počutite krivo. Prikaz in verbalizacija lastnih čustev daje vašemu otroku zgled in dovoljenje, da stori enako.

Imena za punčke
Imena za fantke

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Ideje

Idilični družinski izlet blizu Ljubljane

Ni skrivnost, da za obisk prečudovitih naravnih znamenitosti ne potrebujemo iti daleč od doma. Slovenija v sebi skriva res mnogo lepot. Ena od njih se nahaja le pol ure vožnje iz Ljubljane.

Aktualno

5 najpogostejših izzivov pri vzgoji in učenju otrok

Vsak dan se soočajo z različnimi izzivi, ki zahtevajo spretno ravnanje in prilagajanje. Predstavljamo pet najpogostejših izzivov, s katerimi se srečujejo starši in vzgojitelji pri vzgoji in učenju otrok ter koristne nasvete za premagovanje teh ovir.