Nosečka

Zaprtje po porodu: Zakaj se pojavi in kakšne so rešitve?

|
Avtor: Mama.Over.Net
zaprtje po porodu
Po porodu pogosto pride do zaprtja. Foto: Profimedia

Porod je za telo buren dogodek. Med drugim se ženske po porodu pogosto soočajo tudi z zaprtjem, s čimer se v tem občutljivem obdobju ni lahko spopasti.

Črevesje je izjemno občutljivo in ima raje rutino, red ter življenje brez stresa. A porod lahko vse to obrne na glavo. Že sam porod je velik šok za prebavila, poleg tega pa se zaradi prihoda novorojenčka spremenita tako dnevna kot nočna rutina. To pomeni, da ni več rednega spanca, običajnih prehranjevalnih navad, poleg tega hormoni niso v ravnovensju.

Po porodu telo več mesecev okreva, v tistem času pa se pogosto pojavi poporodna zaprtost. Pojavi se pri kar treh od petih porodnic, običajno odvajanje blata pa postane težavno.

Zaprtje je opredeljeno kot črevesna motnja, za katero je značilno redko, trdo blato, ki ga je težko ali celo boleče odvajati. Običajni znaki zaprtja so napenjanje med odvajanjem, nedokončano odvajanje, blokada v danki, trdo ali grudasto blato ter manj kot tri odvajanja blata na teden.

Najpogostejši vzroki za zaprtje

1. Do zaprtja lahko pride zaradi spremembe v prehrani in zaradi zdravil

Kadar rodite, se vaša prehrana in urnik obrokov rahlo spremenita. V prvih dneh tako pogosto ne razmišljate o hrani, saj več časa posvečate dojenčku. Prav tako novopečene mamice zaradi dojenčka običajno prilagodijo prehrano, kar pa lahko vpliva na prebavo.

Obenem na zaprtje vpliva tudi jemanje dodatkov železa, če ste med porodom izgubili veliko krvi. Z zaprtjem so lahko povezana tudi nekatera protibolečinska zdravila.

2. Dojenje lahko povzroči dehidracijo

87 odstotkov materinega mleka tvori voda. Med laktacijo se ta voda “črpa” iz doječe matere, da se lahko proizvaja mleko. To lahko poveča tveganje za dehidracijo, zaradi česar se priporočen vnos vode za novopečeno mamico z dveh litrov poveča še za 700 mililitrov, če doji.

3. Razpoke v presredku in/ali hemoroidi so lahko vzrok za bolečino

Po statističnih podatkih pride pri skoraj 80 odstotkih vaginalnih porodov do raztrganja presredka. Čeprav običajno tovrstne rane niso dovolj resne, da bi povzročile trajno disfunkcijo, je lahko dotično območje zaradi šivov v prvih tednih po porodu zatečeno in boleče.

Prav tako so med nosečnostjo in po porodu pogosti hemoroidi, ki dodatno prispevajo k bolečinam in nelagodju pri odvajanju blata ter potencialno poslabšajo poporodno zaprtje.

4. Prolaps lahko povzroči težave

Verjetnost razvoja prolapsa medeničnega organa se po vaginalnem porodu poveča za desetkrat. Prolaps je stanje, pri katerem se medenični organi premaknejo zaradi zmanjšane podpore vezi in potencialno oslabljenih mišic medeničnega dna. Večina ljudi s prolapsom sicer ne kaže nobenih znakov, nekaterim pa lahko to oteži vsakodnevna opravila, kot je odvajanje blata.

Kadar pride do prolapsa, imajo medenični organi več prostora za premikanje. Tako lahko med odvajanjem blata pride tudi do premikanje rektuma, zaradi česar se boste morali bolj naprezati in tako ne bo prišlo do popolnega odvajanja.

5. Prekinitev odvajanja blata po carskem rezu

Zaprtje je še posebej pogosto v prvih dveh, treh dneh po carskem rezu. Vzrok za to tiči v stanju imenovanem “ileus”. To je prekinitev odvajanja blata med in takoj po večji operaciji. Zdravnik mora tudi spremljati in preverjati pline ter odvajanja blata po porodu, saj je to lahko znak, da se je normalno delovanja črevesja ponovno vzpostavilo. Zaradi večjega pomanjkanja hrane, zmanjšane aktivnosti in jemanja zdravil ni nenavadno, da ženske, ki so rodile s carskim rezom, več dni po porodu ne morejo odvajati blata..

Kaj storiti v primeru poporodnega zaprtja?

Če imate težave z zaprtjem, se posvetujte z zdravnikom, ki vam bo morda svetoval povečan vnos vlaknin in tekočine. Poskusite lahko tudi z odvajalom, ki je varno za poporodno obdobje in za dojenje. Če se po več kot šestih tednih po porodu še vedno borite z zaprtjem, se obrnite na svojega osebnega zdravnika.

Imena za punčke
Imena za fantke

Povezani članki

Zadnji dodani članki